Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Politico o Obamově projevu: Američané to nekoupí!

Politico o Obamově projevu: Američané to nekoupí!

Americký prezident se během svého projevu před Kongresem snažil označit svoji zahraniční politiku za úspěšnou. Ale podle průzkumů veřejného mínění je s ní polovina Američanů nespokojena.

Barack Obama, prezident Spojených států
13.leden 2016 - 22:02

To, co řekl Barack Obama ve zprávě o „stavu unie“, je v rozporu s tím, co mohou občané USA vidět a slyšet v televizi, a s tím, co říkají republikáni, uvedl Michael Crowley, korespondent novin Politico.

„V úterý večer Obama popsal svoji zahraniční politiku jako něco vyváženého, výhledového a úspěšného, ale tyto argumenty použil již dříve a Američané to nekoupí," uvedl.

Upozornil na nedávné průzkumy veřejného mínění, jejíž výsledky odhalily, že téměř polovina Američanů nesouhlasí s americkou zahraniční politikou. Nespokojenost občanů je primárně spojena s teroristickou hrozbou Islámského státu a Al-Káidy..

Ale Obama ve svém projevu jasně bagatelizoval hrozbu terorismu. Tvrzení, že boj proti Islámskému státu je „třetí světovou válkou" označil přeháněním, které hraje do karet teroristů.

Němci označili za „hlavní lháře roku": Merkelovou, Obamu a Erdogana

V průběhu druhého funkčního Obamova období se v médiích objevily chmurné titulky o mezinárodních akcích a jeho poradci si uvědomili, že zanechat pozitivní dědictví zahraniční politiky  je velkou výzvou, konstatuje korespondent.

To je to, čeho se snaží americký prezident dosáhnout, když začal svou řeč kázáním o budoucnosti Ameriky. Nicméně, vzhledem k tomu, že pro rok 2016 nemá žádné zahraniční politické iniciativy, rozhodl se o některých významných mezinárodních otázkách radši zůstat zticha.

Zejména, Crowley poznamenal, se Obama „téměř nedotkl provokací Putina". Provokací autor implikuje ruské vojenské operace v Sýrii, stejně jako její údajnou „pokračující roli" v událostech na východě Ukrajiny.

Novinář upozornil na skutečnost, že americký prezident označil Ukrajinu a Sýrii za „klientské státy". Pojem „klient" v připraveném projevu nebyl, a jestli to o Sýrii říká, co se týče Crowleye, „je to možná pravda“, ale Kyjev to pravděpodobně rozzuří.

Kromě toho, Obama nic neřekl o „trýznivém" mírovém procesu mezi Izraelem a Palestinou. Po několika letech úzkých vazeb s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, americký prezident tuto zemi ani nezmínil, stěžuje si Crowley.

Sýrii věnoval Obama „pouze jeden řádek", když řekl, že USA „spolupracují s místními silami a směřují mezinárodní úsilí pomoci této zlomené společnosti při hledání trvalého míru". Vyhlídky na takový mír se zdají být velmi daleko, dodal Crowley.

Novinář také upozornil na nepřesnosti, když americký prezident hovořil o Afghánistánu a ocenil „předávání odkazu". „Poprvé od 11.září 2001 jsou naše bojové mise v Afghánistánu u konce," řekl Obama. Oficiálně je to pravda, ale od října bylo zabito na území této země 15 amerických vojáků, dodává autor.

Dalším opomenutím, poukázal Crowley, bylo prohlášení amerického prezidenta o Íránu. Zatímco Obama chválil jadernou dohodu s Íránem, Američané sledovali na kabelové televizi zprávy, že Írán za nejasných okolností zadrželi americké námořníky. O těchto námořnících, kteří byli nuceni strávit noc v Íránu, americký prezident neřekl ani slovo.

Jestli Obama během posledního roku v úřadu získá důvěru  skeptických Američanů, zaměřených na problémy, kterým se mu podařilo vyhnout, ještě uvidíme, shrnul nepříliš optimisticky korespondent.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.com, foto: arch.)