Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Politico: Rusko a USA riskují jadernou válku na základě „omylu"

Politico: Rusko a USA riskují jadernou válku na základě „omylu"

Otázka totální jaderné války mezi Ruskem a USA, která by mohla začít během několika minut kvůli falešnému poplachu výstražného systému raketového útoku, je důležitější než v dobách studené války, píše Politico.

Jaderná raketa Trident odlálená z ponorky
30.listopad 2015 - 22:03

Nedůvěra mezi Ruskem a NATO se Spojenými státy v čele, narůstající na pozadí syrské a ukrajinské krize vrací zpět atmosféru studené války, se všemi jeho doprovodnými atributy, včetně modelu jaderného odstrašování, píše výzkumník Školy mezinárodních vztahů Woodrowa Wilsona při Princetonské univerzitě, vysloužilý podplukovník a znalec v oblasti jaderných zbraní Bruce Blair pro časopis Politico.

Washington, stejně jako Moskva, udržují svá velitelská stanoviště a stovky rozmístěných strategických hlavic na vysoké pohotovosti, sdělil expert. Tato praxe je udržována setrvačností: v konfrontaci během studené války si obě země zvolily taktiku spuštění poplachu, který ponechává možnost zahájit odpálit jaderné rakety ještě před tím, než budou mít střely nepřítele čas zničit velkou část strategického potenciálu země.

Vzhledem k tomu, že let útočné rakety se pohybuje v rozmezí jedenácti minut až půl hodiny (11 minut střely z ponorek hlídkujících u pobřeží soupeře a půl hodiny pro rakety letící z jednoho konce planety na druhý), je rozhodnutí o spuštění alarmu pod obrovským psychickým a časovým tlakem, přidává Blair.

Symetrická odpověď: Rusko může zničit USA za méně než půl hodiny

„Nazval bych to mechanickou hrou podle předem připravených scénářů. Podle některých z nich, po vyhodnocení údajů včasného varování před raketovým útokem (3 minuty), vyslechne prezident Spojených států během třiceti sekund zprávu, jaké jsou možnosti jaderné odvety a jaké by byly následky. Má jen pár minut pro výběr jedné z nich - s největší pravděpodobností ze tří do šesti, v nejlepším případě - dvanáct minut," vysvětluje Blair.

Podle Bruce Blaira, který sloužil jako důstojník amerického letectva pro kontrolu vypuštění mezikontinentálních balistických raket LGM-30 Minuteman, čas od obdržení rozkazu do okamžitého vypuštění vypuštění raket trvá Američanům jednu minutu.

Standardní paradigma vzájemného odstrašování založeného na odplatě v okamžiku kdy je spuštěn alarm, je riskantní konstrukce, tvrdí expert. Velitelské centrum včasného varování v USA dostává data minimálně jednou denně, což vám umožní posoudit situaci - zda je to poplach nebo falešný signál. Operátoři mají tři minuty od začátku signálu, aby ho předběžně posoudili a informovali vrchní velení.

V historii studené války již byly případy falešných poplašných systémů o nukleárním napadení: v roce 1983 sovětský vojenský důstojník Stanislav Petrov zabránit potenciální nukleární válce kvůli falešnému poplachu, kdy počítač oznámil vypuštění raket z americké základny. Ve Spojených státech se stal případ, kdy byl poplach označen za falešný v okamžiku, kdy byl poradce prezidenta Jimmyho Cartera, Zbigniew Brzezinski už připraven informovat prezidenta o začátku plného útoku Sovětského svazu, upozornil Blair.

"Pokud vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy opět dosáhnout stupně jaderné konfrontace studené války, je riziko chybného startu dokonce vyšší než v oněch dnech," varuje expert. Rizika jsou umocněna vzniku kybernetických hrozeb: „Vzhledem k tomu, že zatím ještě stále špatně chápeme povahu této hrozby, povýšil se stupeň nespolehlivosti model spuštění alarmu ruských a amerických řídících systémů. Jaderné hlavice se vypustí, jakmile se počítač dostane varovný signál, ačkoliv jeho původ nemusí být stanoven."

Třebaže je pravděpodobnost jaderné války stále velmi nízká, propojenost alarmu spolu s novými kybernetickými hrozbami zvyšuje riziko chybné jaderné reakce, dochází k závěru Bruce Blair.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.com, foto. arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: