Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Politolog radí, ať se pražské lítačce nakonec říká Adriana

Politolog radí, ať se pražské lítačce nakonec říká Adriana

Po nedávné prezentaci nové karty pro Pražany, pro kterou primátorka Prahy Andriana Krnáčová vymyslela název lítačka, jejíž název  si nechala potvrdit zadanou studií všech ohlasů na sociálních sítích, nakonec Pražané mohou říkat jinak. Třeba  Andriana? 

Ilustrační foto
28.únor 2016 - 17:01

Lítačka, lítačka, lítačka ...

"Je to správné rozhodnutí," míní student politologie, který si nepřál být jmenovaný z obavy, aby dokončil studia.

"Paní primátorka,  ať už o tom ví nebo neví, je provokatérka. Podobně jako pan prezident se snaží na sebe upozorňovat, ale nedaří se jí to, tak dobře jako hlavě státu. Historicky i postavením první žena v čele Prahy tu řekne o  odbornících  pracujících  v tunelu Blanka, že jsou debilové, jiným vzkáže, že není debil, aby posílala vzkazy spolupracovníkům a členům hnutí ANO nezabezpečenou mailovou a ještě k tomu soukromou poštou a občas tam, kde ji očekávají, nepřijde a tak to je i s tou kartou lítačkou," dodal mladý budoucí politolog.

Proč myslíte,  že se kolem názvu legitimace pro dopravu dělají takové opičky?

"To je jednoduché. Chci-li nějakou událost upozadit, musím jinou a více zajímavou vymyslet  a tu ve správnou dobu a na správném místě vypustit. Nu a tou je právě ta lítačka paní Krnáčové. Lidi mají téma na diskusi, nevěří svým uším, když slyší, jak se ta pro ně vždy tramvajenka bude jmenovat, lidí nevěří svým očím, když tu kartu s názvem lítačka uvidí na fotografii v novinách, ale lidi vůbec necítí, že je to jen bublina, která má zakrýt nějaké jiné zákulisní finty, které se ve vedení Prahy dějí."

Proč však nějaká ženská, která se ani nenarodila v Čechách, rozhodla o tom, že  tramvajence  budeme říkat lítačka?

"Vidíte a už v té otázce jste se na fintu primátorky chytil sám.  Žere vás skutečnost, která není vůbec důležitá. No tak nějaká Slovenka vymyslela název pro kartu, která v minulosti nikdy neměla žádný název. To je právě ta její provokace. Zatímco  tady budeme diskutovat o lítačce, rozdají se tu a tam nějaké miliony, zbourá se ze dne na den třeba  Sportovní hala v Holešovicích podobně jako padla ta na Štvanici, učiní se rozhodnutí v dopravě nebo  o výstavbě komunikací taková, že z toho lítačku budou mít desetitisíce Pražanů."

Vás to neštve, že budeme mít už od března 2016 lítačku?

"Vůbec ne. Kdyby primátorka byla chytrá, co chytrá je, ale kdyby byla ještě chytřejší, tak by nechala vyrobit hlasování v podobě ankety, o které by se hlasovalo celé týdny, aby pak někdo přišel s nápadem, že karta nebude mít žádný název, kterým by byla označená."

Máte sám nějaký  návrh, jak by Pražané kartě  měli říkat?

"Sám jste to řekl. Na kartě může být  napsáno, co chtějí. Důležité bude, jak ji budou říkat Pražané. Osobně ji sám budu říkat Andriana a až  ji budu mít, tak prostě budu jezdit s Adrianou. Nakonec je to zrovna Adriana, která je první ženou v čele radnice, tak ať po ní alespoň něco zbyde."


Lítačka ovšem znamaná i sračku, ale 
je však haněná i z několika dalších důvodů ...
Lítačka třeba  připomíná to sloveso létat, tudíž se to pro název nehodí
Lítačka připomíná  starý název pro vojenskou hlídku, která byla proslulá, že kontrolovala vojáky základní služby, zda mají opušťák nebo vycházku 
Lítačka  připomíná výraz pro průjem, který se i v literatuře uvádí coby "sračka" 
Lítačka není slovo pražského původu a tak vadí rodilým pražákům, zatímco přistěhovalým údajně většinou název vyhovuje.
Lítačka připomíná   lítací dveře
Lítačka je v některých krajích záchranka nebo rychlá zdravotní pomoc
Lítačka je  nespisovný výraz
Lítačku cizinci  nebudou moci správně vyslovit
Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli ...


(ps, Prvnizpravy.cz, foto:mp)