Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Polská vláda: Havárii letadla u Smolenska mohla způsobit bomba!

Polská vláda: Havárii letadla u Smolenska mohla způsobit bomba!

Každoročně bývá více vzpomínkových akcí na smolenskou tragédii, při níž kromě členů vlády zahynul i tehdejší prezident Lech Kaczyński s manželkou. Havárie si vyžádala více jak 90 životů.

Z tryzny k havárii letadla
4.únor 2016 - 21:22

Současná polská vláda premiérky Beaty Szydlovej obnoví vyšetřování havárie polského speciálu u západoruského Smolenska z dubna 2010.

Zatímco ruská i polská strana ukončila v uplynulých letech paralelní vyšetřování, které v obou zemích vyloučilo teroristický útok jako možnou příčinu neštěstí, tehdy opoziční a nyní vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) nejenže kritizovala postup Varšavy i Moskvy, ale neustále poukazovala i na možnost výbuchu na palubě.

Není proto velkým překvapením, že resort obrany ve Varšavě, kterému šéfuje někdejší předseda stranické vyšetřovací komise havárie Antoni Macierewicz, ohlásil ve středu obnovení vyšetřování. To může opět zhoršit  polsko-ruské vztahy.

Už ve čtvrtek Macierewicz i formálně rozhodne o vzniku nové vyšetřovací komise pro zkoumání smolenské katastrofy a o jejím personálním složení, informovala ve středu zpravodajská televize TVN24.

Podle ní by se měly rozšířit pravomoci ministra obrany v této sféře a zvýšit počet členů komise z dosavadních 30 na 60.

Vyšetřování "Smolenska" je seriálem zlé vůle


Toto je přehled nejdůležitějších závěrů, které se ve zprávě vyšetřovací komise v dubnu 2011 objevily:

• Let Tupoleva Tu-154M byl letem mezinárodním. To znamená, že nešlo o vojenský let a velitelé letadla byli odpovědni za svá rozhodnutí, která během letu učinili.

• Letadlo bylo technicky v pořádku. Motory a další systémy fungovaly správně. Před dopadem na zem nenastal na palubě stroje výbuch.

• Příprava posádky k letu i výběr záložních letišť nebyly dostatečné.

• Posádka speciálu letícího z Varšavy nebyla na přistání na smolenském vojenském letišti Severnyj připravena. Letiště nebylo vybaveno navigačním systémem ILS, který letadlům usnadňuje přistávání při snížené viditelnosti.

• Posádka byla střediskem letového provozu na letišti Severnyj opakovaně upozorněna, že povětrnostní podmínky nejsou příznivé. Informace o počasí pocházely také od polského letadla typu Jakovlev, které o něco dříve týž den ve Smolensku přistávalo. Řídící věž s přistáním Tupoleva nesouhlasila.

• V kokpitu byly vedle posádky ještě dvě další osoby. Jednou z nich byl velitel polského letectva, generál Andrzej Błasik. Ten měl podle zprávy MAK v krvi 0,6 promile alkoholu. Jméno druhé osoby ve zprávě uvedeno není.

• Na velitele polského letadla byl vyvíjen psychický nátlak, aby ve Smolensku přistál. Posádka se bála negativních reakcí části polské delegace, která chtěla stihnout ceremonii v Katyni k uctění památky Poláků zavražděných během druhé světové války. "Celá posádka byla ve stavu vysokého psychického a emocionálního napětí," stojí ve zprávě.

• Neexistuje žádný záznam, že by prezident Lech Kaczyński nařídil přistání ve Smolensku.

• Spolupráce posádky Tu-154 M byla nedostatečná.

• Rychlost klesání letadla byla příliš vysoká. Výškoměr v letadle měl odchylku asi 170 metrů.

• Znalost ruštiny velitele posádky polského letadla byla dostatečná. Podle dřívějších zpráv posádka rusky příliš neuměla a nerozuměla, co jim řídící věž na letišti ve Smolensku říká.

• Nedostatky ve vybavení letiště ani ne zrovna nejlepší technický stav zařízení letiště ve Smolensku příčinou katastrofy nebyly.

• Na pracovníky řídící věže ve Smolensku nebyl vyvíjen žádný tlak.

• Žádný z nedostatků, které vedly k nehodě, nezpůsobila ruská strana.

Závěrečná zpráva, na které devět měsíců pracovali ruští i polští odborníci a jejíž výsledky byly zveřejněny na internetu na webových stránkách MAK v ruštině a angličtině, má 210 stran a je rozdělena do 17 kapitol.

Mezistátní letecký výbor (MAK) je výkonným orgánem se sídlem v Moskvě dohlížejícím na civilní leteckou dopravu ve Společenství nezávislých států. Byl zřízen v roce 1991, jeho členy je 12 států bývalého Sovětského svazu.

(rp,prvnizpravy.cz,TVN24,foto:arch.)