Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Polsko chce po Německu válečné reparace

Polsko chce po Německu válečné reparace

Polsko má právo požadovat válečné reparace od Německa, tvrdí polští experti. "Polsko se reparací vzdalo," kontruje německý ministr zahraničí Steimeier.

Ilustrační foto
24.únor 2016 - 21:22

"S odmítnutím sovětských reparací, Polsko také 24.srpna 1953 odmítlo i reparace od Německa jako celku," uvedl k případu nedávno německý ministr Frank-Walter Steinmeier a dodal, že podle jeho názoru neexistují žádné právní pochybnosti o účinnosti tohoto odstoupení.

"To byla argumentace Německa, ale rozhodnutí v roce 1953 rezignovat na reparace nebylo rozhodnutím suverénního polského státu, ale určené Stalinem," objasňuje historii prof. Grzegorz Kucharczyk z Ústavu dějin.

"Nikdy Polsko nedostalo úplnou reparaci za zločiny na nich spáchaných, za masové vraždění Poláků. Ale formálně bylo výslovně uvedeno, že PRL byl suverénní stát, nezávislý a mající všechny nezbytné podmínky pro to, aby rozhodoval o všech svých záležitostech a také s ohledem na reparace," řekl prof. Mieczyslaw Ryba, historik z Katolické univerzity v Lublinu.

Řekové zabaví Němcům majetek, Berlín nechce platit válečné reparace

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński připomněl, že rezignace z roku1953 nebyla registrována u OSN, a proto ji lze považovat za neplatnou.

"Je skutečností, že registrace nebyla a nemohla být, protože rezignace na reparace v roce 1953 byla jednostranným aktem a ten jako takový nemůže být registrován u OSN,"  upozornil  prof. mezinárodního práva. Karol Karski, právník z varšavské University.

"Všimněte si, že toto prohlášení předsedy Kaczyńského bylo odvetou na globální útok  německých médií proti polské vládě, kde ji přirovnaly k totalitnímu státu, podobném jako Putinovo Rusko. Projev předsedy Kaczyńského měl ukázat jaké jsou vyhlídky vzájemných vztahů v perspektivě morálky. Morální škody na polském národu způsobené německými okupanty jsou obrovské.  V tomto ohledu posouzení našich nároků ze strany Německa není správné a je nechutné," řekl prof. Ryba.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)