Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Polsko chce umístit jaderné zbraně na svém území

Polsko chce umístit jaderné zbraně na svém území

Polsko chce podat žádost k severoatlantické alianci, aby bylo zahrnuto do sdílení jaderných zbraní, tak jako je to u Belgie,  Německa, Itálie, Nizozemska a Turecka.

Ilustrační foto
6.prosinec 2015 - 21:04

Ve Varšavě se domnívají, že rozmístění amerických jaderných zbraní na území své země pomůže zlepšit bezpečnost v Polsku.

Jde o program tak zvané jaderné mise, kdy i na území "nejaderných" států jsou umístěny jaderné zbraně států, které jsou jadernými mocnostmi. Je třeba poznamenat, že ze všech 28 členských zemí NATO nukleární zbraně mají tři - USA, Francie a Británie. V rámci tohoto programu poskytuje zbraně spojencům pouze Washington.

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve upozornilo, že "společná jaderná mise"  NATO by měla být okamžitě zastavena, protože je v přímém rozporu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT), podle níž se  jaderné mocnosti zavázaly, že nedodají jaderné zbraně na území nejaderných států. Ruská strana si rovněž všímá trvající neochotu ze strany USA, aby přehodnotilo účast nejaderných států NATO ve společné jaderné misi, protože je to  v přímém rozporu s povinnostmi vyplývajícími z nešíření jaderných zbraní.

Turčynov: Ukrajinu nikdo nechce bránit!


Polské ministerstvo obrany později popřelo informace, že ministerstvo pracuje na získání jaderných zbraní. Podle TASS s odkazem na zprávy vydané dnes vojenskými úřady Polska, "ministerstvo obrany neprovádí v současné době jakékoliv práce vedoucí k polskému přistoupení k jaderné misi NATO," komentoval tiskový mluvčí prohlášení náměstka ministra obrany Tomasz Shatkovskyho.

(rp,prvnizpravy.cz,tass,guardian,foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: