Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Polský expremiér: Mezi vládou v Polsku a Rusku není rozdíl

Polský expremiér: Mezi vládou v Polsku a Rusku není rozdíl

V obou zemích vládne jeden muž, rozdíl je jenom v tom, že ruský prezident Vladimir Putin je řádně zvolený a v Polsku Jaroslav Kaczynski nemá žádnou funkci, uvedl v rozhovoru pro německý Spiegel Włodzimierz Cimoszewicz.

Włodzimierz Cimoszewicz, polský expremiér
6.leden 2016 - 21:22

Podle článku v německém Spieglu v Polsku vládne jediná politická strana Právo a spravedlnost a systém se začíná podobat Rusku, kde vládne Vladimir Putin.

Bývalý polský premiér Włodzimierz Cimoszewicz upozorňuje, že se dají najít i další podobnosti mezi Ruskem a Polskem. Polský Sejm podle jeho názoru je podobný ruské Dumě. Sejmu se dodá zákon, který má být přijat, neexistuje žádná diskuse, zkoumání, kritika, podobně v ruské Dumě.

Na otázku co říká vyjádření ministra zahraničí Witolda Waszczykowskiho směrem k  Londýnu, kdy uvedl, že by Polsko mohlo v něčem ustoupit Británii vzhledem k EU výměnou za podporu umístění NATO v Polsku,  odpověděl Cimoszewicz, že spojenci mají mluvit přímo a ne prostřednictvím médií.

Die Welt: Diktátor Pilsudski je vzorem pro Kaczyńského

Vládní poslanci: Úkolem médií je informovat, a nikoli kritizovat činnost státních orgánů

Vládnoucí strana Jaroslawa Kaczyńského prosazuje státní kontrolu nad médii, a to není poprvé, co polská vláda svojí vnitřní politikou přitahuje kritiku na mezinárodní úrovni.

Podle připraveného návrhu se dosud veřejnoprávní televize, rozhlas, agentura i sedmnáct regionálních rozhlasových stanic stanou státními podniky.

Na činnost médií bude dohlížet nová Rada národních médií, z jejíchž pěti členů jmenuje Sejm a prezident po dvou, posledního pak druhá parlamentní komora Senát. Předseda rady jmenovaný maršálkem Sejmu bude rozhodovat o obsazení funkcí ředitelů státních médií, kteří budou zároveň jejich šéfredaktory.

Hlava PiS Jaroslaw Kaczyński považuje za nezbytné vytvoření státních médií - „jako Vladimir Putin v roce 2000 při vytváření svého autokratického systému v Rusku," zdůrazňuje rakouský Die Presse.

Evropští partneři nyní s rostoucí starostí sledují vývoj vnitřní politiky v Polsku. Od okamžiku zisku nadpoloviční většiny hlasů a kdy byla vládnoucí stranou zvolena Právo a spravedlnost (PiS), se strana snaží převzít kontrolu nad stále větším počtem vládních a veřejnoprávních institucí.

(rp,prvnizpravy.cz,rp.pl,spiegel,foto:arch.)