Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Polský novinář: Vláda 500 tisíckrát zveličila údaje o uprchlících!

Polský novinář: Vláda 500 tisíckrát zveličila údaje o uprchlících!

Zcela ohromený novinář televize TVN24 Roman Kurkevicz prohlásil, že slova polské premiérky Beaty Szydlové, která řekla, že Polsko přijalo million uprchlíků z Ukrajiny, není pravda.

Beata Szydlová a Jaroslaw Kaczinski
21.leden 2016 - 21:24

„Ze slov paní předsekyně vlády jsem málem spadl ze židle, když jsem seděl a poslouchal, co řekla," reagoval na prohlášení premiérky novinář ve vysílání televize TVN24.

Předsedkyně polské vlády Beata Szydlová během debaty v Evropském parlamentu prohlásila, že její země údajně přijala milion uprchlíků z Ukrajiny.

„Mám hluboký smysl pro zodpovědnost za to, co se děje, a to nejen v Polsku, ale i za události v Evropě. Mluvíte o migraci, o migrantech. Jedná se o velmi závažný problém. A víte velmi dobře. Polsko přijalo jeden milion uprchlíků z Ukrajiny," sdělila europoslancům premiérka Szydlová bez jakéhokoliv uzardění.

„Přede mnou leží dokument ministerstva, ale přesněji Úřadu pro cizince. Paní premiérka řekla, že asi jeden milion Ukrajinců jsme přijali jako uprchlíky. Během posledních 13 let, tedy od roku 2003, požádalo 5303 obyvatel Ukrajiny o určitou formu ochrany, což činilo v průměru asi 400 lidí ročně. To je do milionu dost daleko. Mohu jen říct, že v loňském roce, v roce 2015, Polsko dvakrát rozhodlo o statusu uprchlíka z Ukrajiny. Dva lidé, nikoli milion," řekl stále šokovaný novinář.

Varšava: Nová polská vláda odmítá migranty

Polsko patří mezi nerozhodnější odpůrce přerozdělení uprchlíků, jak to navrhla Evropská komise. Je zřejmé, že polská premiérka chtěla svým prohlášením dát EK najevo, že si Polsko své migrační povinnosti asi už splnilo.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)