Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko: Během dvou týdnů spustíme soudní procesy proti Rusku

Porošenko: Během dvou týdnů spustíme soudní procesy proti Rusku

Během dvou týdnů předložíme naše nároky vůči Rusku u mezinárodních soudům, uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko v rozhovoru pro ukrajinské TV.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
26.leden 2016 - 01:11

Porošenko poznamenal, že žaloby pomohou podnikům, které utrpěly ztráty od doby, kdy Krym byl připojen k Rusku.

"Za dva týdny se objeví vyšší počet právních žalob od našich podniků, které budeme podporovat, zajistíme  soudní ochranu našich státních zájmů vyplývajících z mnoha dohod, které budeme prezentovat u různých mezinárodních soudů," řekl Poroshenko v nedělním rozhovoru pro ukrajinskéi televizní kanály.

"Pracujeme na přípravě podání k soudu, kde budou vyčísleny ekonomické škody jednotlivých ekonomických subjektů naší země. S ohledem na mnoho společností, musíme vše koordinovat a mnoho firem se na tom podílí.  Existují však i jiné pohledy jak celou věc posuzovat, " uvedl Pavlo Klimkin, šéf ukrajinského ministerstva zahraničí.

DW: Porošenkovy plány na rok 2016 jsou trochu překvapivé


Ukrajina již podala několik žalob u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) na Rusko na náhradu škody za Krym.  Na druhé straně, ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk řekl, že Ukrajina má v úmyslu žalovat Rusko za každou skutečnost, ze ztráty svého majetku na Krymu. Moskva, zase zdůraznila, že referendum o připojení poloostrova k Rusku bylo v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN.

(rp,prvnizpravy.cz,ria,24kanal.ua,foto:arch.)