Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko dal rozkaz „lhát, lhát a lhát“ o katastrofě v Debalcevu

Porošenko dal rozkaz „lhát, lhát a lhát“ o katastrofě v Debalcevu

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko trval na tom, aby se „ lhalo, lhalo a lhalo“ na sociálních sítích o situaci v tzv. Debalcevském kotli, aby se dezorientoval nepřítel, uvedl jeho tehdejší poradce.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
20.únor 2016 - 20:01

Na své facebooku to napsal poradce ukrajinského prezidenta a vedoucího Mykolajeského územní organizace strany Porošenkova bloku Jurij Birjukov.

Debalcevský kotel v únoru loňského roku byla největší bitvou a pro ukrajinskou armádu také nejhorší porážkou, kterou jí uštědřili proruští povstalci na jihovýchodě Ukrajiny. V obklíčení se ocitlo několik tisíc vojáků, které tam Kyjev poslal na trestnou tzv. protiteroristickou operaci ATO.

Birjukov sdělil, že před rokem dal prezident rozkaz k uveřejnění dezinformací zaměřená na sociální média, aby zmátly nepřátelské síly. Podle Birjukova bylo nutné vytvořit na facebooku dojem, že „vše je vpořádku“ a k ústupu nedochází. Oslovili rovněž všechny známé blogery... „A pak se vše zhroutilo, když se facebooku objevily údaje, že ústup již začal,“ uvedl poradce.

Šokující! DLR: V Debalcevu zahynuly tři tisíce ukrajinských vojáků!

Podle oficiálního prohlášení Porošenka bylo k Debalcevském kotli zabito 66 vojáků, dalších 300 bylo zraněno. Podle ministerstva obrany samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) bylo v Debalcevu zabito více než tři tisíce ukrajinských příslušníků bezpečnostních složek. Rovněž ústup vojáků spíše připomínal chaotický útěk, než, jak tvrdil Kyjev, „spořádaný odchod“. Debalcevo nyní patří pod DLR.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)