Svátek má: Dana

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko má nižší důvěru, než Janukovyč před Majdanem!

Porošenko má nižší důvěru, než Janukovyč před Majdanem!

Ukrajinci jsou hrubě zklamaní svým prezidentem. Je na tom v očích Ukrajinců hůř, než jeho předchůdce Janukovyč. K takovému závěru dospěla společnost Gallup dle svého průzkumu. 

Porošenkovi prudce klesá důvěra
28.prosinec 2015 - 21:22

Podle průzkumu z tisíce Ukrajinců schvaluje činnost Porošenka jen 17% respondentů. Gallup připomíná, že bezprostředně po volbách ukrajinského prezidenta podporovalo 47% populace.

Podle průzkumu společnosti Gallup, je současný prezident Ukrajiny méně populární u veřejnosti, než jeho předchůdce v předvečer „euromajdanu“. Po více než roce u moci Porošenko získal souhlas pouze 17% Ukrajinců.

Nízký rating odráží frustraci Ukrajinců z jejich vůdce. Mnozí tvrdí, že nebyl schopen splnit požadavky účastníků euromajdanu: Ekonomika země krachuje, Krym se připojil k Rusku, a bitvy na východě země stály více než 9000 životů.

Gallupu provedl průzkum v červenci a srpnu na území Ukrajiny, s výjimkou Doněcka a Luhanska. Účastnilo se ho tisíc Ukrajinců ve věku od 15 let. Ukázalo se, že Porošenko není populární v žádném regionu země. Nejméně (1 z 10 respondentů) schvaluje jeho činnost na jihu a východě země. Ve srovnání s Janukovyčem (20%) v předvečer revoluce, má nyní Porošenko téměř totožný počet (21%) podporovatelů v centrálních a severních oblastech země.

Důvěra v lídry Ukrajiny mizí jako sníh na slunci

Podobné pocity zažívají Ukrajinci i vůči vládě, kterou kritizují za pomalé tempo reforem. Podle Gallupova ústavu, vládě v čele s Arsenijem Jaceňukem nyní důvěřuje pouze 8% Ukrajinců - v roce 2014 to bylo 24%. Významná část nedůvěry spočívá v tom, že Ukrajinci nevidí velký pokrok v boji proti korupci: 88% respondentů uvedlo, že je korupce ve vládě, a 81% hovoří o korupci v podnikání.

Pouze 19% respondentů se domnívá, že vláda vede zemi správným směrem, a 65% věří, že se vedení Ukrajiny mýlí. Nicméně, tvrdí Gallup, to není nejhorší výsledek v historii země: například v době hospodářské krize v roce 2009 pouze 5% Ukrajinců věřilo v správnosti  kurzu zvolených orgánů. Pro mnoho Ukrajinců není současná situace známa z doslechu: na začátku své vlády Viktor Janukovyč se mohl chlubit důvěrou, která padla, když prezident nebyl schopen splnit své sliby.

(kou, prvnizpravy.cz, gallup.com, foto: arch.)