Svátek má: Leona

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko: Podpořím jakéhokoliv koaličního kandidáta na post premiéra

Porošenko: Podpořím jakéhokoliv koaličního kandidáta na post premiéra

Tento týden by mělo dojít nejen k rezignaci současného ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka, ale i k volbě nového premiéra a potvrzení nové ukrajinské vlády.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
23.březen 2016 - 17:30
 
Koaliční strany se na víkendových jednáních dohodly na Vladimirovi Grojsmanovi, současném předsedovi Nejvyšší rady, ale včera seobjevilo i nečekané prohlášení ministryně financí Natalie Jareskové, že je ochotna vést technokratickou vládu, nenavázanou na politiky a oligarchy, která podle jejího mínění by mohla být jediná schopná vyvést Ukrajinu ze současné politicko-ekonomické krize.

"Jsem připraven podpořit jakéhokoliv kandidáta koaliční strany na post premiéra," reagoval prezident Petro Porošenko ve svém projevu v Charkově National University of vnitra.

Porošenko poznamenal, že od té doby co má Ukrajina ústavu ve znění pozdějších předpisů z roku 2004, prezident není odpovědný za jmenování předsedy vlády.
 
"Žijeme v parlamentní republice. Prezident nenavrhuje kandidáta na post premiéra, nenese za něj odpovědnost, hlasuje o něm parlament a prezident na jejich návrh jmenuje předsedu vlády a ministry," řekl Porošenko.

Jaresková: Jsem připravena vést vládu! A co na to oligarchové?

Připomeňme, že vláda Arsenije Jaceňuka ztratila podporu v parlamentu a od polovině února je ve skutečnosti neakční.

(rp,prvnizpravy.cz,lb.ua,foto:arch.)