Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Přece nevydáme nacistického zločince, vždyť je řádným občanem!

Přece nevydáme nacistického zločince, vždyť je řádným občanem!

Údajný nacistický zločinec 92letý Helmut Oberlander, žijící v Kanadě od roku 1954, opět po dalším ze série soudních sporů vyhrál a nebude předán k mezinárodnímu soudu pro válečné zločince do Haagu.

"Činnost" Einsatzkommanda
25.únor 2016 - 01:11
Helmut Oberlander byl příslušníkem nacistického Einsatzkommanda 10a (Ek10a), podle odhadů tato jednotka během druhé světové války zabila 23.000 civilistů, převážně Židů.

Na Ukrajině narozený Němec Helmut Oberlander vstoupil do jednotky  v 17 letech, nebyl nikdy obviněn z jakéhokoli válečného zločinu, ale je uváděn v každoročním seznamu Centra Simona Wiesenthala jako jeden z nejhledanějších nacistických válečných zločinců.

Od roku 1995 začalo proti němu vyšetřování v Kanadě, Oberlander tvrdil, že pouze spolupracoval s německou jednotkou Einsatzkommando pod nátlakem a sloužil pouze jako překladatel, který nikdy nezabíjel.

Kanadský federální odvolací soud nyní poslal případ zpět k federální vládě k novému posouzení případu, poté  co podal už svůj třetí návrh od roku 2001 na zrušení kanadského občanství Helmuta Oberlandera.

Izraelci jsou v šoku: Ukrajinský poslanec opěvuje Hitlera

Oberlander přijel do Kanady v roce 1954 a stal občanem o šest let později, aniž by "informoval o svých  válečných zkušenostech".

"Oberlander zneužívá kanadský soudní systém, aby se vyhnul odpovědnosti," řekl Shimon Koffler Fogel, který je šéfem Centra pro Izrael a židovské záležitosti v Kanadě, " byl členem jedné z nejvíce zločinných nacistických jednotek ... Jasně, že lhal o své válečné minulosti aby podvodně získal přístup do této země, padělal imigrační dokumenty."

"Je tady nelegálně a mělo by se mu zrušit kanadské občanství," tvrdí Shimon Koffler Fogel.


Oberlanderovi bylo zrušeno občanství třikrát, v roce 2001, 2004, 2012 a vždy odvolací soud zvrátil rozhodnutí.

Oberländerův právník, Ronald Poulton tvrdí, že role jeho klienta v četě smrti byla "omezená a nucená".

Karen Redmanová, bývalá kanadská poslankyně, uvedla, že v roce 2000 dostala četné petice obyvatel Kitchener-Waterloo v Ontariu, kde Oberlander žije s tím, že zjištění o zfalšovaném imigračním procesu by neměly tvořit podklad pro zrušení občanství a deportací.

"Pan Oberlander byl dobrým občanem Kanady a přispíval zde více než 40 let, navrhovatelé petice vyzvaly  federální vládu, aby Oberlanderovi nerušila kanadské občanství a nedeportovala ho,"  dodala Redmanová.

(rp,prvnizpravy.cz,daily,foto:arch.)