Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Přijdou senátoři na příští zasedání v lidových krojích?

Přijdou senátoři na příští zasedání v lidových krojích?

Senátní návrh zákona senátora Iva Valenty a dalších, kterým se mění autorský zákon, ve znění pozdějších předpisů se projednával trochu s odkazy na folklor podle toho, odkud senátoři pocházejí. Začal s tím senátor Valenta, který návrh přednášel v košili s lidovými motivy.

Na chodské slavností do Domažlic zvou soubory v zahradě Senátu
7.leden 2016 - 21:31

"Návrh chce zpřesnit znění stávající právní úpravy ve vztahu k folklorním hudebním dílům, jejichž autor není znám, není anonymní či nevystupuje pod pseudonymem. Měníme znění tak, aby vynětí folklorních děl z ochrany poskytované autorským zákonem bylo jednoznačnější," zdůvodňoval návrh senátor Ivo Valenta.

Valenta: Novela loterijního zákona připraví stát o miliardy

"Druhým cílem novely je zbavit folkloristy ohlašovací povinnosti, týkající se programu jejich produkce ve vztahu k provozovateli produkce, a to v případě, že prezentují výhradně folklorní hudební díla, která nemají autora. Vzhledem k tomu, že v takových případech jsou hraná hudební díla podle stávající právní úpravy vyňata z působnosti autorského zákona, jeví se tato povinnost v těchto případech jako nadbytečná administrativní zátěž, od které lze folklorním sdružením a organizátorům folklorních akcí ulevit. Aniž by to mělo jakýkoli negativní dopad na ochranu autorských práv," dodal.

"Novela předkládaná s ohledem na stávající praxi, kdy v minulosti docházelo a stále dochází k tomu, že dodavatelé živé hudební produkce či její provozovatelé hradí kolektivnímu správci licenční poplatky i za výtvory, které úpravě autorského zákona nepodléhají," pokračoval senátor.

"Pokud se stane, například u Folklorního sdružení ČR, že folkloristům OSA vypoví například smlouvu o kolektivním placení poplatků, dostanou se tyto spolky do finančních problémů a jsou nuceny zajišťovat si veškerou administrativní agendu samy. Administrativa je zbytečně zatíží a čas a energii, kterou by mohly věnovat rozvoji tradic a lidové kultury, vynaloží na shánění finančních prostředků pro úhradu autorských odměn, které vlastně ani nejsou autorskou odměnou. Zdůraznil bych také, že vedoucí folklorních souborů vesměs dělají svoji práci zcela dobrovolně, nezištně a samozřejmě i bez nároku na jakýkoliv honorářů. Obávám se, že vlivem neustále bobtnající administrativy by časem mohlo dojít až k zániku folkloru jako takového. podle mého názoru jsou folkloristé významnými nositeli tradiční lidové kultury a národního kulturního dědictví, jejichž role je v tomto nezastupitelná, a právě z toho důvodu by měl být zákon upraven," má jasno Valenta.

"Považuji to za vstřícný krok vůči všem dodavatelům, ale i provozovatelům živých hudebních produkcí, kteří dnes předem složitě vypisují celé názvy a autory písní, přitom po akci ještě nemusejí stejně dohlašovat přídavky.  Tam, kde je folklor, tam je naše česká, moravská i slezská píseň. Ochrana tradiční lidové kultury a pomoc v jejím rozvoji je velmi důležitá, obzvláště dnes, v době, kdy například v důsledku uprchlické krize čelíme nechtěným vlivům jiných kultur," zakončil prezentaci návrhu Ivo Valenta.


"Já bych chtěl z tohoto místa především poděkovat kolegovi Valentovi, že přichází s tímto návrhem. Zadruhé – mám k němu trošku výčitku, protože kdyby s tím nepřišel on, určitě bych s tím přišel já. Já mám tu čest zde zastupovat v Čechách určitý folklorní region, a to je Domažlicko, Chodsko. A tak, jak zde hovořil, tuším, kolega Tesařík o té radosti po mistrovství světa, my tu radost na Chodsku a v Domažlicích konkrétně prožíváme několikrát v roce. Chodské slavnosti, chodský bál. Kdo z vás to sleduje, již dvakrát jste mohli sledovat chodské slavnosti zde v srpnu v senátních zahradách. Tímto vás i zvu pro letošní začátek srpna na tyto chodské slavnosti. Domažlice, Chodsko, dudy. To si myslím, že není třeba co dodávat. Proto si myslím, že tam je základ. Domažlice jsou poměrně malé okresní město. Máme tam základní uměleckou školu, ve které je přes 1100 žáků. Většina z nich se učí folkloru – zpěvu, tanci. Samozřejmě, že k tomu patří i domažlické kroje. Mě jenom mrzí, že jsem netušil, že kolega Valenta přijde v této krásné košili. Já mám doma chodskou, ne tak vyšívanou... Snad se sejdeme příště při nějaké akci v těch našich krojích. Nicméně určitě bych chtěl moc poděkovat ještě jednou, chtěl bych vás požádat o podporu tohoto zákona, protože právě v těchto záležitostech, v otázce folkloru, je základ vzpomenout si na to, na náš základ, na to češství a na ty krásné kulturní vzpomínky – ať už v podobě písniček, tanců a dalších záležitostí našich předků," komentoval návrh na změnu autorského zákona senátor z Domažlic  Jan Látka.

"Je škoda, že jste nepřišli v těch košilích, protože pan senátor Látka mohl přijít v košili, pan senátor Tesařík v hanáckém klobouku apod. Takže příště!" vyzval k tomu, jak se na další jednání Senátu  obléknout,  místopředseda Senátu Ivo Bárek.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)