Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Pro migranty: Jak se chovat v bazénu? Nešahejte na ženy!

Pro migranty: Jak se chovat v bazénu? Nešahejte na ženy!

Město Bornheim zakazuje uprchlické mužské populaci vstup do bazénu, protože zde byly ženy obtěžovány. Ostatní města mají podobné problémy. Mnichov se pokouší o plakátovou osvětu pro migranty: Jak se chovat v bazénu.

Z "osvětového" plakátu
17.leden 2016 - 01:13

Zpráva, že Bornheim omezil vstup přinesla městu nebývalou reklamu. Město rozhodlo o omezení vstupu pro uprchlickou mužskou populaci kvůli stížnostem na jejich nepřístojné chování v bazénu. Koupající nahlásili případy, kdy byli obtěžováni. Jedná se zatím o šest nahlášených případů, píše se v německém Spiegelu..

Každopádně mluvčí města Rainer Schumann potvrdil v rozhovoru pro Spiegel, že zákaz by měl být zrušen příští týden.

"Z pohledu města, bylo nutné chránit návštěvníky a zaměstnance bazénu," říká Schumann, "navzdory všem vstřícným uvítáním pro uprchlíky je potřeba upozornit, že zde platí pravidla. Chtěli jsme dát zákazem najevo, že ženy jsou nedotknutelné."

Reakce občanů Bornheimu byly smíšené. Podle Schumanna tam byly souhlasné reakce, ale také podrážděné: "jak je možné, že město takový krok vůbec udělalo".

Krátkodobý zákaz může být jediný, ale tento problém nemá jenom Bornheim. V Hermeskeilu ve spolkové zemi Porýní-Falc v polovině prosince byly rovněž stížnosti na chování uprchlíků v místním krytém bazénu, šlo o hlučné chování.

Mnichov zkouší osvětu na vícejazyčném letáku

Možná, že obcím by pomohl postup Mnichova. Tam už se snažili od roku 2013 pomocí plakátů upozornit na pravidla, která se mají dodržovat. V Mnichově měli v té době stále problémy s imigranty, kteří neumí plavat a ještě skákali do bazénu, uvedla  mluvčí Bettina Hess.

Pravidla koupání v Mnichově: "Bez ohledu na to, jaké má žena plavky na sobě, musí být respektována". Podle mluvčí Bettiny Hess případy obtěžování jsou spíše výjimečné.

"Osvětové" plakáty s pravidly visí u pokladny všech městských bazénů v Mnichově. Pravidla pro koupající jsou ilustrovaná, vícejazyčná a i pro negramotné pochopitelná. Navíc je tam i stejný leták v arabštině, somálštině, paštunštině, angličtině a francouzštině. Letáky jsou distribuovány v přijímacích uprchlických centrech.

Na letácích jsou například tyto slogany:

  • Žádné slovní nebo fyzické sexuální obtěžování vůči ženám, jakkoli jsou oblečené
  • V bazénu není dovoleno se koupat v oblečení, ale v plavkách nebo bikinách
  • Bez ohledu na to, jaké má plavky žena na sobě, musí být respektována
  • Pokyny personálu plaveckého bazénu je nutno dodržovat, ať je to muž či žena
  • Dáváme pozor zejména na dětí a starší osoby

Podle Bettiny Hess je odezva pozitivní a zajímají se o paláty dalšé¨í provozovatelé bazénů v Německu, kam jsou rozesílány.

Erotické hrátky v Kolíně vyděsily německou vládu


Osvětové plakáty by si měly objednat i bazény u nás

...Musíme konstatovat, že arabské ženy skutečně navštívily v minulých dnech náš areál. Byly oblečeny v dlouhém koupacím oděvu a plavčíky byly upozorněny na nevhodnost jejich koupacího oděvu. Plavčíci však nebyli dostatečně rozhodní a z areálu je nevykázali," uvedl v říjnu vedoucí Plaveckého areálu v Hradci Králové.

„Poslední moje zkušenost je taková, že přišly tři Arabky, šly do vody celé v tom černém a plavčík vůbec nevěděl, co má dělat. Tak dělal, že nevidí a lidi začali společně odcházet z bazénu. Jestliže je tohle to přizpůsobení, tak je tady vážně nechci," uvedla paní Věra.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:spiegel)