Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Lidé na Krymu mají právo na sebeurčení tak jako lidé v Kosovu

Putin: Lidé na Krymu mají právo na sebeurčení tak jako lidé v Kosovu

Když obyvatelé Kosova mají právo na sebeurčení, proč by ho neměli mít lidé na Krymu? Řekl bych, že všichni by měli dodržovat jednotná mezinárodní pravidla a neměnit je pokaždé, jak  jim to vyhovuje, uvedl v rozhovoru pro německý Bild ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin, ruský prezident
13.leden 2016 - 01:13

V první části rozhovoru, který zveřejnil německý Bild se Vladimir Putin vyjadřuje k situci kolem Krymu a ekonomických sankcí vůči Rusku.

"Státní převrat vedený nacionalisty v ukrajinském hlavním městě v Kyjevě proběhl v únoru 2014,  2,5 milionu Rusů na Krymu se velmi bálo o své životy. Takže,  co jsme udělali? Nezpůsobili jsme žádnou válku, ani střelba tam nebyla, ani jediná osoba nebyla zabita. Naši vojáci se jen bránili před ukrajinskými vojáky na Krymu, protože bránili svobodu projevu tamních lidí. V referendu většina občanů hlasovala pro to aby se LidéKrym stal součástí Ruska. To je demokracie, vůle lidu, " odpověděl Putin na dotaz redaktora Bildu k situaci na Krymu

Bild: "Nemůžou se ale měnit jen tak hranice států...

"Pro mě, hranice a území nejsou důležité, ale osud lidí."

Bild: Co mezinárodním právo?

"Samozřejmě, že se musí vždy dodržovat mezinárodní právo. To se také děje v případě Krymu. Podle Charty OSN, každý národ má právo na sebeurčení, stačí se podívat  na případ Kosova: V té době bylo rozhodnuto  orgány OSN, že Kosovo může být na Srbsku nezávislé a zájmy srbské centrální vlády je nezajímaly. To si můžete přečíst ve všech dokumentech, a to i v němčině. "

Bild:: Ale ještě předtím vedla srbská ústřední vláda válku proti kosovským Albáncům a vyhnáněla je po tisících. To je rozdíl.

"Faktem je, že tam byla dlouhá válka, bylo v bombardováno Srbsko a jeho hlavní město Bělehrad a bombardovali je raketami. Byl to vojenský zásah Západu a NATO proti bývalé vládě Jugoslávie. A teď se vás ptám: Když obyvatelé Kosova mají právo na sebeurčení, proč by neměli mít lidé na Krymu? Řekl bych, že všichni by měli dodržovat jednotná mezinárodní pravidla a neměnit je pokaždé, když jim to vyhovuje. "

Bild: Pokud to k čemu došlo na Krymu není podle vašeho názoru porušením mezinárodního práva, jak potom vysvětlíte občanům Ruska tvrdé ekonomické sankce Západu a Evropské unie?

"Ruská populace má v srdci a mysli jasno o situaci. Napoleon jednou řekl, že spravedlnost je inkarnace Boha na zemi. Říkám vám: Znovusjednocení Krymu s Ruskem je v pořádku. Sankce Západu nepomůže Ukrajině, ale Rusko odstrčilo geopoliticky. Je to hloupé a oběma stranám jen ublíží. "

Bavorského premiéra obvinili ze „servilní poslušnosti" vůči Putinovi


Bild: Jak jsou sankce tvrdé pro Rusko?

"Hlavní škoda v současné době se dotýká investic ale to je poklesem cen energií. Při exportu ropy a zemního plynu jsme zaznamenali nebezpečný pokles příjmů, můžeme ho kompenzovat jinde částečně. Celá věc má ale i dobré okolnosti. Za spoustu petrodolarů  si můžete koupit vše ze zahraničí, pak to ale zabrzdí rozvoj ve vlastní zemi ".

Bild: Říká se, že ruská ekonomika hodně utrpěla

"Stabilizovali jsme naši ekonomiku  krok za krokem. Hrubý domácí produkt klesl o 3,8 procenta v loňském roce, průmyslová výroba o 3,3 procenta. Inflace je 12,7 procenta. Obchodní bilance je stále pozitivní, ale jsme vyvážíme poprvé po letech více zboží s vysokou přidanou hodnotou, a máme více než 300 miliard dolarů svých zlatých rezerv. Je to souběh více programů k modernizaci hospodářství. "

(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)