Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Vládnoucí elita Turecka je zodpovědná za smrt ruských vojáků!

Putin: Vládnoucí elita Turecka je zodpovědná za smrt ruských vojáků!

Vladimír Putin obvinil tureckou vládní elitu z přímé odpovědnosti za smrt ruských vojáků a dal to do souvislosti s nelegálním obchodem s ropou, ukradenou teroristy Islámského státu v Sýrii.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
4.prosinec 2015 - 01:11

Ruský prezident mj. poznamenal, že mezinárodní terorismus nemůže být poražen silami jedné země, a připomněl, že Rusko je již dlouho na přelomu války proti terorismu a extremismem. Uvedl to v každoročním projevu k Federálnímu shromáždění.

„Víme, co je agrese mezinárodního terorismu, Rusko bylo s ním konfrontováno v polovině 90. let. Vzpomeňte si na krize rukojmích v Buďonovsku, Beslanu, Moskvě, bombové útoky na obydlí, teroristické útoky v metru a na letišti Domodědovo," připomněl prezident.

Zvláštní nebezpečí pochází od militantů působících v Sýrii. Mnozí z nich jsou přistěhovalci z Ruska a SNS, řekl prezident. Proto by mělo Rusko najít a zničit teroristy na vzdáleném přístupu k naší zemi, zdůraznil.

„Zvláštní nebezpečí pro nás pochází od bojovníků, kteří jsou soustředěni v Sýrii, mnozí z nich jsou přistěhovalci z Ruska a SNS, kteří dostávají peníze, zbraně, hromadí sílu a když tam zesílí vyhrávají,  a pak nevyhnutelně se ukáží u nás, a budou zasévat strach a nenávist, budou vyhazovat do povětří, zabíjet a mučit lidí. Musíme je vypátrat a zničit na vzdálených přístupech, to je důvod, proč bylo rozhodnuto o vojenské operaci na základě oficiální žádosti zákonné, legitimní syrské vlády," řekl Vladimir Putin.

„Neřeší se problém Afghánistánu. Iráku, Sýrie, Libye se staly zónou chaosu a anarchie. Víme, kdo chtěl zlikvidovat nechtěné režimy. V důsledku uvařili kaši, lidé krvácí a pak už si jen umyli ruce, a otevřeli cestu radikálům a teroristům,“ zdůraznil Putin.

Putin to vmetl G20 do tváře: Někteří z vás financují Islámský stát!

Ruský prezident dotkl nedávného incidentu s ruským letadlem Su-24, které sestřelilo turecké letectvo nad Sýrií. Prezident zdůraznil přímou souvislost mezi útokem na ruské vojáky a politickou elitou Turecka spolu s nelegálním ropným obchodem s IS.

„Víme, například, kdo si v Turecku nacpává kapsy a dává vydělat teroristům při prodeji kradené ropy ze Sýrie. Právě za tyto peníze bandité organizují nábor žoldáků, kupují zbraně, organizují nelidské teroristické činy proti našim občanům a vůči občanům Francie, Libanonu, Mali," řekl Putin.

"Pokud si někdo myslí, že se spáchání odporného válečného zločinu - vraždu našich lidí - vykoupí rajčaty, nebo některými omezeními ve výstavbě nebo jiných průmyslových odvětvích, tak se hluboce mýlí. Nejednou jim připomeneme, co udělali.  A oni nejednou zalitují toho, co udělali. My víme, co máme dělat," zdůraznil.

Nehledě na důkazy ruského ministerstva obrany o účasti Turecka na obratu z pašování ropy, prezident vyzval, aby se nekladlo rovnítko mezi vládnoucí elitou a tureckým lidem.

„Turečtí lidé jsou milí, pracovití a talentovaní. V Turecku máme spoustu starých a důvěryhodných přátel. Zdůrazněte, že by měli vědět, že neklademe rovnítko mezi nimi a částí dnešní vládnoucí elity, která je přímo zodpovědná za smrt našich vojáků v Sýrii," dodal Vladimir Putin.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: