Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Radikální saláfisté verbují nejen v německých utečeneckých táborech

Radikální saláfisté verbují nejen v německých utečeneckých táborech

Jednoznačné verbování radikálními saláfisty je prokázané v Severním Porýní-Vestfálsku. V posledních týdnech podle bezpečnostních orgánů šlo asi o 100 pokusů, řekl Burkhard Freier, šéf NRW, Úřadu na ochranu ústavy.

Burkhard Freier,šéf NRW, Úřadu na ochranu ústavy
20.leden 2016 - 01:11

V pěti případech bylo proti verbířům zahájeno trestní vyšetřování. Podle policie se zde při verbování objevuje 40 mezinárodně známých saláfistů.

"Verbování ale neprobíhá pouze v uprchlických táborech, ale také v mešitách," říká Freier.

V posledních týdnech Úřad pro ochranu ústavy (NRW) varoval vedení uprchlických táborů před saláfistickými misionáři a upozornil na náborové praktiky. Po útocích v Paříži se zaktivnilo chování  v islamistických v Evropě.

"Víme, že saláfisté stojí před ubytovnami a stanovými tábory pro běžence. Víme, že se je snaží získat pro svou věc," řekl Mansour Ahmed Mansour z vedení Německého islámského fóra. Podle něj ale nelze paušálně nahlížet na uprchlíky jako na potenciální extremisty. "Většinu běženců tvoří lidé, kteří utekli do Evropy právě před radikálním islamismem, před nímž tady hledají ochranu," řekl a varoval , že "pokud se budou běženci setkávat s nepřátelstvím společnosti, mohou snáze podlehnout salafistické propagandě."

Merkelová připustila, že Evropa nemá žádnou kontrolu nad uprchlíky!

Poradenská centra NRW pro prevenci a odvykání


NRW má pět centet, kde bylo v posledních měsících přijato více než 2700 zájemců zainteresovaných rodičů, učitelů a žáků. Podle Freiera bylo více jak  80 procent žádostí ze škol.

Nyní je 90 teenagerů pod dohledem, aby "nesklouzli" k saláfismu. V rámci programu odvykání NWR navázal kontakty s asi 50 džihádisty. Jedná se o mladé muže, kteří byli islamisty cvičeni v Sýrii nebo v Iráku a z války jsou "traumatizováni a rozčarováni".

Vzhledem k vysoké imigraci stoupají podle NRW aktivity pravicových extremistů. Migranti a islamisté jsou dominantní téma pravicových organizací, kdy rekrutují nové členy.

Salafíja je jedním z novodobých směrů islámu. Salafismus je považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlačení práv a svobod nevěřících, protože jeho cílem je nastolení teokratické diktatury.

(rp,prvnizpravy.cz,rponline,foto:arch.)