Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Rakousko chce od EU 600 milionů euro za uprchlíky

Rakousko chce od EU 600 milionů euro za uprchlíky

V loňském roce Rakousko přijalo 90.000 uprchlíků, Vídeň je přesvědčená, že by Evropská unie měla kompenzovat náklady vynaložené na uprchlíky ve výši více než 600 milionů eur.

Hans Jörg Schelling, rakouský ministr financí
7.únor 2016 - 20:02

Rakousko  chce po Bruselu  náhradu za úhradu nákladů při přijímání uprchlíků v minulém roce. Rakousko má ročně přijmout  kolem 35.000 žadatelů o azyl. Ministr financí Hans Jörg Schelling napsal v dopise předsedovi Evropské komise EU Jean-Claude Junckerovi, že v loňském roce šlo o 90,000 žadatelů a Rakousko utratilo navíc 600 milionů euro.

V dopise, který již byl odeslán na konci ledna, žádá Rakousko vyrovnání financí z Bruselu. Navrhlo také nárůst evropského azylového fondu pro migraci a integraci (AMIF) se změnou distribuce pro nejvíce postižené země. Navíc se navýší prostředky, které jsou určeny pro živelné pohromy a jiné nevyužité prostředky by se mohly použít na uprchlickou krizí.

Davutoğlu: Nechceme žebrat o peníze, ale tři miliardy euro nestačí!

Rakouský ministr financí Schelling píše, že je "velmi frustrovaný z obrovských problémů EU". Evropská komise se musí vrátit ke své "normální funkci nezávislé instituce."

Rakousko hledá v ostatních zemích EU pomoc pro vojenskou misi pro zastavení uprchlíků na hranicích. Vojáci ze zemí EU by měli "zavřít"  balkánskou trasu. Na vnějších hranicích EU by měli uprchlíky zastavit a poslat zpět do Turecka.

(rp,prvnizpravy.cz,deutschewirtschaftsnachrichten,kurier,foto:arch.)