Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Republikánská elita v dopise varuje před Trumpem v Bílem domě

Republikánská elita v dopise varuje před Trumpem v Bílem domě

Více než sedmdesát prominentních republikánů se obává, že Trump v čele Bílého domu ohrozí bezpečnost země. Kritizovali také prohlášení Trumpa týkající se přistěhovalců a muslimů.

Donald Trump, prezidentský kandidát USA
4.březen 2016 - 16:01

Ale podtextem obav těchto republikánů je Trumpova rétorika, z níž vyplývá, že hodlá spolupracovat s Vladimírem Putinem a Ruskem, které mnozí američtí činitelé pokládají za "největší hrozbu Spojeným státům".

Představitelé amerického republikánské strany, kteří podepsali otevřený dopis proti americkému prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi, varují v obavách, že pokud bude zvolen, bude  bezpečnost USA ohrožena, uvedla RIA Novosti s odkazem na Reuters.

Donald Trump: Já už si cestu k Putinovi najdu!

Dopis byl podepsán republikány, kteří v průběhu let zastávali klíčové pozice v oblasti obrany a zahraniční politiky. Mezi ně patří bývalý prezident Světové banky a bývalý asistent amerického ministra zahraničí Robert Zoellick, bývalý americký ministr národní bezpečnosti Michael Chertoff a bývalý finanční ředitel Pentagon Dov Zakheim. Celkově je podepsáno více než 70 republikánů.

„Z prohlášení Trumpa lze usuzovat, že jako prezident bude využívat své pravomoce tak, že Amerika bude méně bezpečná a naše pozice ve světě bude oslabena," píše se v dopise.

Kromě toho republikáni zkritizovali prohlášení Trumpa ve vztahu k přistěhovalcům a muslimům. Podle jejich názoru, rovněž mohou názory tohoto politika představovat hrozbu občanským svobodám ve Spojených státech.

Dopis jen potvrzuje, jak je Republikánská strana rozdělena ve vztahu k Donaldu Trumpovi, který za ni kandiduje a zdá se být i favoritem primárek.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)