Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Řešení migrační krize podle Times: Odeslat uprchlíky do války!

Řešení migrační krize podle Times: Odeslat uprchlíky do války!

Evropa potřebuje k řešní migrační krize vytvořit Cizineckou legii, která by mohla být využita v horkých místech pro vedení bojových operací, píší The Times. A zabila by tak jednou ranou hned několik much.

Budoucí adepti Evropské cizinecké legie?
7.březen 2016 - 01:13

Tato jednotka by byla, podle autora, zajímavá zejména pro ne-Evropany, žadately o azyl a ekonomické migranty, protože odměnou za výborné služby by se jim udělilo občanství.

Evropa se potýká s obrovským tokem uprchlíků a „obrovským lidským utrpením", napsal na stránkách Times Edward Lucas. Tato krize ohrožuje schengenský prostor, a rozhodovací proces v EU „zkorodoval" do takové míry, že v sázce je již osud Evropské unie.
 
„Otázkou nyní je, zda budou nutné vojenské intervence, a kdo je bude provádět. Koneckonců, někdo musí utratit peníze a riskovat. Evropa se již nemůže spoléhat na Američany. A jí samotné chybí dostatek peněz a vůle použít vojenskou sílu," uvedl autor.
 
Podle Lucase, prvním dobrým krokem by bylo vytvořit „Evropskou zahraniční legii". Za prvé by byla atraktivní pro Evropany, kteří „nemají žádnou skutečnou armádu" (například Belgie). Za druhé, zvláště atraktivní by se legie stala pro ne-Evropany, kteří by jako odměnu za výborné služby mohli získat občanství. A mohlo by to začít u obou skupin - žadatelů o azyl a ekonomických migrantů, tvrdí článek.
 
Kritéria pro výběr by byla jednoduchá: přijímali by se fyzicky zdraví muži i ženy, kteří jsou vhodní pro službu dle věku, a které v „civilizovaném světě" nehledala policie.
 
Život v legii by byl těžký, varuje autor. Na rozdíl od většiny ozbrojených sil evropských zemí, by byli použiti k boji. Hlavním úkol zahraniční legie by spočíval v horkých místech, například by střežila pobřeží Libye, bránila tábory syrských uprchlíků nebo pomáhala Mali bojovat proti teroristům. Hlavními rysy legie by byla její „rychlost a odvaha".
 
Kromě toho autor článku tvrdí, že Evropská zahraniční legie by byla také levná, protože jeho vojáci by nepotřebovali pohodlí, které jsou evropské země nuceny nabízet svým občany, aby je nalákaly do armády. U vojáků legie by byly nízké mzdy, a základní vybavení. Neměla by být high-tech armádou. Peníze budou vynaloženy především na vzdělávání, dopravu a jídlo.
 
Obecně ovšem platí, že legie musí jednat pod záštitou NATO, nikoli EU, u níž je rozhodovací proces  „příliš pomalý a nesmělý".

Merkelová: Můj způsob řešení migrační krize je správný!


Autor poznamenává, že mluvil o této myšlence se „třemi vysoce postavenými Američany", a žádému z nich se nezdála tato nabídka absurdní a kontraproduktivní. Nicméně vyjádřili znepokojení nad řadou praktických aspektů: Jaká bude velikost nové formace, komu budou skládat přísahu věrnosti, zde nebude legie magnetem pro zločince či dokonce teroristy. Kromě toho vyvstává otázka: Co se stane s veterány této formace, protože některé z nich budou kvalifikovaní a práceschopní, ale také „traumatizovaní" lidé - kohorta zahořklých, nezaměstnaných „muslimských Rambů" s bojovými dovednostmi.
 
„Někteří si myslí, že rizika jsou příliš velká. A podle mého názoru jsou řešitelná,“ píše neústupně v závěru komentátor Times. „V každém případě je alternativa horší ... Dovolit znuděným, energetickým mladým lidem nic nedělat, zatímco byrokraté budou zvažovat o jejich žádosti o azyl - je recept na katastrofu. A takto nemůžeme pokračovat: selhání bezpečnosti na periferii Evropy ohrožuje její samotnou existenci."

Kdo si myslí, že Times to napsaly jako žertovnou variaci na řešení migrační krize, nechť se zasmějí. Ti, co se domnívají, že se jedná o zajímavý návrh, ať se pro jistotu ještě jednou zamyslí.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)