Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Revoluce na Ukrajině: Ministr vnitra chce zastavit činnost soudů!

Revoluce na Ukrajině: Ministr vnitra chce zastavit činnost soudů!

Ministr vnitra Ukrajiny tvrdí, že se stávající soudní systém zcela zdiskreditoval a beze změny jsou další reformy odsouzeny k neúspěchu.

Arsen Avakov, ukrajinský ministr vnitra
7.leden 2016 - 22:02

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov trvá na svém neobvyklém návrhu na tři měsíce zastavit práců soudů na Ukrajině, aby mohl vzniknout nový soudní systém.

Ministr se domnívá, že orgány by měly provést radikální reformu soudů a vyměnit celé soudnictví. Ukrajinský Nejvyšší soud však považuje revoluční návrh Avakova za neopodstatněný a politicky motivovaný.

„Chápu, že se soudní klan začne ze všech sil bránit a nepřipouští ani diskusi o skutečných změnách. Kašlu na takový korporativismus - i kdyby mě všechny ostatní soudy v životě „poučovaly“ o takového narušení jejich „svatosti," napsal Avakov na svém Facebooku.

Foreign Policy: Porošenko marně obelhává Ukrajince i Západ!

Zdůraznil, že základ respekt k soudci musí být vždy založen na důvěře lidí, a současný soudní systém sám o sobě je zcela zdiskreditován. Avakov se domnívá, že reforma soudního systému  je v zemi prioritou, protože bez ní jsou další reformy odsouzeny k neúspěchu.

„Změna situace může jen skutečný restart soudního systému. Restart, kterému budou lidé věřit. Restart, který ponechá jen kvalifikované čestné lidi – je to překvapující, ale i tací jsou u současných soudů! Restart, který přivede k soudům právníky - nositele nové ideologie morálního soudce, pro které jsou imperativy Svobody a Zákona vyšší, než moc a peníze!" shrnul Avakov.

Justiční systém na Ukrajině se považuje i z pohledu Západu za veskrze zkorumpovaný. Ovšem Avakov to s reformou soudnictví nebude mít jednoduché, protože jak mnohokrát poukázal tisk, změny obvykle naráží na justiční i politické špičky, například na generálního prokurátora, kterého ale drží u moci prezident Petro Porošenko.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)