Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Rozhodne Západ o okupaci Libye? Itálie tvrdí, že je to nemyslitelné!

Rozhodne Západ o okupaci Libye? Itálie tvrdí, že je to nemyslitelné!

Stabilizaci v Libyi lze dosáhnout pouze prostřednictvím místních sil, řekla italská ministryně obrany Roberta Pinotti Itálie, a upozornila, že vojenská okupace je nepřijatelná.

Roberta Pinottiová, italská ministryně obrany
25.únor 2016 - 22:01

Italská ministryně obrany Roberta Pinottiová označila za „nemyslitelnou" vojenskou operaci, která by řešila krzii v Libyi okupací země.

„Stabilizace v Libyi lze dosáhnout pouze prostřednictvím místních sil a vojenská operace vedoucí k okupaci země je nemyslitelná," uvedla ve vysílání televize Canale 5.

Pinotti již v úterý v rozhovoru s novinami Il Messaggero oznámila, že Itálie skutečně dovolila USA posílat bojové drony z území vojenské základny v Sigonella na Sicílii k ochraně mezinárodní koalice proti teroristické skupině Islámský stát. Ministryně řekla, že americké bezpilotní letouny nejsou jen pro použití v Libyi, „ale také k ochraně amerických zařízení a personálu v celé oblasti" a objasnila, že „toto rozhodnutí není spojeno s akcelerací v Libyi".

NYT: Pentagon chce otevřít další bojiště, tentokrát v Libyi

Rovněž italský ministr zahraničních věcí Paolo Gentiloni uvedl, že použití amerických bojových dronů z vojenské základny USA v Itálii „není předehrou k vojenské intervenci". Podle něj se toto rozhodnutí nevztahuje nutně jen na Libyi, ale obecně k „protiteroristickým operacím".

Na druhé straně francouzský deník Le Monde popsal, že Francie, USA a Británie vedou v Libyi "tajnou válku" s teroristy. Do ní jsou od poloviny února zapojeny speciální francouzské síly a tajná služba DGSE se souhlasem prezidenta Hollanda.


Teroristická skupina Islámský stát je dnes jednou z největších hrozeb pro světovou bezpečnost. Za tři roky se teroristům podařilo obsadit velké území Iráku a Sýrie, a snaží se rozšířit vliv v severní Africe, zejména v Libyi. Informace o jejich počtu se liší - od 50.000 do 200.000 radikálů.

(kou, prvnizpravy.cz, mediaset.it, ria.ru, foto: arch.)