Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

RT získala nové důkazy o kontaktech Ankary s teroristy!

RT získala nové důkazy o kontaktech Ankary s teroristy!

Ruská stanice Russia Today přinesla ve svém dokumentu důkazy, které usvědčují Turecko z čilé obchodní spolupráce s teroristy Islámského státu.

Dokumenty o těžbě a prodeji ropy se zaznačkou IS
25.březen 2016 - 21:23

Brožury o tom, jak svrhnout syrského prezidenta Bašára Asada - čerstvě vytištěné v turecké tiskárně. Opuštěné pasy teroristů – všechny vstupní razítka turecká. Zajatý extremista, který popisuje jejich únikové cesty do Turecka „pro každý případ". Autoři dokumentárního kanálu RT během natáčení nového filmu získali exkluzivní přístup k důkazům o možné spolupráci Ankary s militanty Islámského státu, uvedla RT na své internetové stránce.

Aby natočila nový film o Islámském státu a boje s ním, odjela dokumentární skupina RT do města Al-Shaddad v syrském Kurdistánu. Al-Shaddad je důležitou oblastí pro ty, kteří ji kontrolují: je zde jedno z největších center produkce ropy v severovýchodní Sýrii. Do města dorazila jen deset dnů poté, co kurdští bojovníci vyhnali z města teroristy.

„Většina natáčení se uskutečnilo v Al-Shaddadu, kde žije asi 10.000 lidí. Při útěku vojáci IS zahodili všechny věci, včetně důležitých dokumentů. Jsou to údaje o produkci ropy. Kolik ropy se vytěžilo ze studní denně, a kolik se prodalo," uvedl režisér.


Potvrzenka Islámského státu o prodeji ropy

Podle dokumentů, radikálové velmi profesionálně vedli účetnictví prodané ropy, sdělili tvůrci dokumentu. „Místní obyvatelé byli nejlepším svědkem, kam se ropa prodávala, protože zde žili v době IS a většina z nich pracovala na Islámský stát." Ropa putovala k zprostředkovatelům v městech Rakka a Aleppo, kteří ji odvezli a často zároveň uváděli Turecko," hlásí dokument.

„Jednotky kurdské lidové ochrany ukázaly, pasy, které měly u sebe mrtví militanti. Vesměs měli vstupní razítko Turecka," uvedl režisér dokumentu. Podle něj zajatí teroristé Islámského státu  mu řekli, že turečtí vojáci na hranici se Sýrií nebyli. „Jeden z ozbrojenců řekl, že bylo snadno překročit hranice a vstoupit do řad IS - částečně kvůli tomu, že je to prospěšné pro Turecko samotné. Vysvětlil, že Turecko také z toho je něco má: to něco je ropa," řekl autor filmu.

Další dokumenty byly nalezeny na kontrolním stanovišti Tel Abyad. Jsou v nich uvedeny objemy dopravy mezi Islámským státem a Tureckem, jména cestujících a počty vozidel přijíždějících z Mosulu do Rakky, z Rakky do Istanbulu a do Ankary. Například, sídlo společnosti se nachází v Mosulu, odesílá se ze stejného místa. Vozy jsou zasílány do Rakky, Tel Abyadu, pak do Ankary. "To znamená, že kontrolní bod Tel Abyad byl před útěkem bojovníků otevřen a Turecko nekladlo žádné překážky překážky pro tento pohyb," řekl zástupce kurdské milice.

Erdogan se zaklíná funkcí, že Turecko nekupuje ropu od IS

„Mnoho lidí nám řeklo, že pokud Turecko uzavře díru v hranici s Islámským státem ... pokud by k nim nedocházeli lidé, zbraně, jídlo, a nemohli by být léčeni, nebo na dovolené v Turecku, teroristé by ztratili velkého sponzora," informoval dokument RT.

Ruské politické a vojenské velení považuje dokument RT za tak závažný, že ho chtějí konfrontovat s mezinárodní scénou. Otázkou také je, zda turecký prezident Erdogan splní svůj slib a odstoupí, pokud se prokáže, že Turecko obchodovalo s Islámským státem.
 
(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: repro rt)