Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Ruské ministerstvo financí oznámilo default Ukrajiny

Ruské ministerstvo financí oznámilo default Ukrajiny

V poslední den roku 2015 Ukrajina neprovedla platbu na dluh 3 miliard dolarů, a nezaplatila kupon ve výši 75 milionů dolarů. Ruské ministerstvo financí to označilo za default Ukrajiny a zahájilo soudní řízení.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér
2.leden 2016 - 20:01

Ukrajina neprovedla platbu v celkové výši 3 miliard a 75 milionů dolarů a ruské ministerstvo financí zahájilo soudní řízení v anglických soudů.

„Takže si Ukrajina vybrala default na své dluhové povinnosti, než jednat v dobré víře," uvádí se ve zprávě ministerstva.

Ministerstvo financí uvedlo, že ukrajinské úřady neudělaly žádnou nabídku Rusku k restrukturalizaci dluhu, Kyjev nereagoval na návrh ruského prezidenta Vladimira Putina při setkání vedoucích představitelů zemí skupiny G20 ve městě Antalya v listopadu 2015, o odložení splatnosti dluhopisů až na tři roky.

Kyjev uvalil moratorium na platbu dluhu Rusku!

Před několika dny Ukrajina vyhlásila ústy premiéra Arsenije Jaceňuka moratorium na zaplacení dluhu Ruské federaci. Nicméně je Rusko připraveno přezkoumat jakoukoli významnou nabídku Ukrajiny na svůj dluh a soud nevylučuje případné vyrovnání dluhu, uvedlo ministerstvo.

Zároveň ruská strana vyjádřila obavu, že pokud by Ukrajina nezměnila svůj postoj a nezačala jednat v dobré víře, bude si muset představenstvo MMF položit otázku o přípustnosti pokračování úvěrů Ukrajině.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)