Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Ruské S-300 vytváří „zakázané zóny", což znervozňuje USA

Ruské S-300 vytváří „zakázané zóny", což znervozňuje USA

Západ vyjadřuje znepokojení nad zahájením dodávek ruských protivzdušných raketových systémů S-300 do Íránu, neboť ruský systém vzdušné obrany prakticky znemožňuje údery konkrétních cílů.

Ruský raketový komplex S-400
23.únor 2016 - 18:01

Umístění ruských zbraňových systémů v různých zemích znamená vytváření „zakázaných zón“ pro rakety a stíhačky, a vyvolává to znepokojení Pentagonu, píše německé vydání časopisu Stern.

V technickém slova smyslu jde o obranné zařízení. Tyto systémy protivzdušné obrany země nemohou být použity k útoku, ale k obraně proti invazi ze vzduchu - rakety s doletem až 200 kilometrů jsou schopny sestřelit nepřátelská letadla, vrtulníky, rakety (i křídlaté).

Autor materiál Gernot Camper konstatuje, že dodávky ruských protiraketových systémů ukončí dobu „bezrizikových náletů" na Írán. Ačkoliv tento systém nefunguje proti letadlům s technologií stealth, musely by se při případném útoku nejdříve zničit tyto komplexy, což předpokládá mnohem masivnější útok, než přesné údery.

Pokud ovšem nikdo nebude moci napadnout íránský vzdušný prostor, pak „nikdo nemůže zabránit umístění raket středního doletu v zemi nebo rozvoji nebezpečného vojenského průmyslu," uvedl..

Teherán projevil zájem také o systém Krunýř C-1 na protivzdušnou ochranu na malé vzdálenosti, a o stíhací letadla Su-30 CM. Kromě toho, podle ruských zpráv ve sdělovacích prostředcích, má Írán zájem rovněž o raketové komplexy Bastion na obranu pobřežní, které mají dosah až 600 kilometrů. Samotné Rusko rozmístilo své modernější S-400 v Sýrii a Kaliningradu a přesvědčuje země SNS, aby rozmístily podobné systémy.

NI: Americké stíhačky F-15 se v Turecku bojí „hrozivé S-400"

Budou-li zahraniční břehy a průlivy pod ochranou ruských S-300 a S-400, ještě to neznamená, že letadlová loď je už k ničemu. Nicméně období, kdy by Spojené státy mohly bez obav používat své letadlové lodě a torpédoborce, bude postupně minulostí: bombardování „bezmocných odpůrců z hlediska technologie" se změní na skutečnou vojenskou operaci, což může vést k nepředvídatelným důsledkům. Výsledkem bude, že Američané budou muset mnohem opatrněji rozhodovat o zapojení svých vojenských letadel a letadlových lodí, uzavírá autor.

(kou, prvnizpravy.cz, stern.de, foto: arch.)