Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Nebezpečný koncept amerického bleskového globálního úderu

Rusko: Nebezpečný koncept amerického bleskového globálního úderu

Stálý zástupce Ruska při NATO Alexander Gruško označil za velmi nebezpečný koncept tzv. bleskového světového úderu (Prompt Global Strike), který je vytvářen ve Spojených státech.

Ilustrační foto
16.únor 2016 - 18:01

Korespondent novin Wall Street Journal se v rozhovoru ptal Gruška, zda Rusko požaduje od NATO pozastavit program protiraketové obrany v Evropě. V reakci na to Gruško uvedl, že Moskva byla znepokojena nejen tímto programem, ale ve Spojených státech vznikajícími novými možnostmi mimo Evropu.

„Studujeme rovněž kapacity v USA na mořských základnách, jsou nyní rozmístěny ve Středozemním moři (Španělsko), Rota (Island) ... Ale je to také součástí širší strategické aritmetiky. Je třeba přidat otázky, jako je bleskový globální úder. Jde o velmi nebezpečnou věc, pokud jde o strategickou stabilitu. Je třeba zkoumat otázku militarizace vesmíru, snažíme se přesvědčit naše partnery, aby se vážně zapojili do jednání na zákaz rozmístění vojenských prostředků ve vesmíru,“  řekl Gruško.

Buchanan varuje: „Strana války" tlačí USA do konfliktu s Ruskem!

Americký systém Prompt Global Strike umožňuje vytvoření nadzvukového nosiče, jehož prototypy se již testují. Ten může s vysokou přesností uplatnit nejaderný úder z americkém území na cíle na libovolném místě na Zemi asi hodinu po startu. Tento systém je obzvláště nebezpečný, protože může konvenčním úderem ochromit strategické jaderné síly protivníka.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)