Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Ruští hackeři jsou schopni vrátit Turecko do doby kamenné

Ruští hackeři jsou schopni vrátit Turecko do doby kamenné

Turecko má štěstí, že dosud nikdo z politických protivníků nezorganizoval proti němu skutečnou kybernetickou válku - země na ni není připravena, řekl turecký expert v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Ilustrační foto
31.prosinec 2015 - 01:12

Podle něj Ankara provádí své politické kroky a nebere v úvahu možné následky, zatímco Rusko, pokud by chtělo, může vrátit Turecko do „doby kamenné".

Nedávný útok hackerů Anonymous, kteří vyhlásili, že budou útočit na Turecko, dokud bude pokračovat ve spolupráci s teroristy, identifikovaly vážné problémy v oblasti počítačové bezpečnosti. V rozhovoru s tureckým portálem Radikal to řekl expert pro kybernetickou bezpečnost Salih Bychakchi.

Bychakchi je pravidelným řečníkem na Center of Excellence na obranu proti terorismu, v NATO  provádí školení týkající se kybernetické bezpečnosti a kybernetické války v Akademii ozbrojených sil Turecka. Odborník zdůraznil, že Rusko a Írán v případě potřeby mohou „vrátit Turecko do doby kamenné" kvůli významným mezerám v současném systému turecké kybernetické obrany.

Specialista vysvětlil, že sousedé Turecka jsou schopni zorganizovat závažné kybernetických útoky a možnosti Ankary jim nyní vzdorovat jsou „extrémně vzácné". Podle něj nedávné útoky, jako DDoS, který, jak se ukázalo, byl organizován proti Turecku skupinou Anonymous, zpočátku vyvolal podezření, že za tím stojí Moskva.

V případě střetu s Ruskem, Turecko asi rychle vyvěsí bílou vlajku!

V seznamu svých cílů v Turecku skupina Anonymous uvedla pouze státní instituce, ale v prosinci se  pod úder dostaly banky. Je možné předpokládat, že budou následovat i další významné turecké instituce a organizace: letecký trh, a veřejné služby, varuje Bychakchi.

První den útoku Anonymous turecký tým reakce, který je součástí Národního centra  reakce na  kiberudálosti, doporučil, aby se zcela zablokovat přístup k zahraničním IP, ale to byl omyl, který jen  zkomplikoval situaci, řekl expert. „Když jsme to udělali, jsme byli odříznuti a odpojeni od všeho, co se děje v kyberprostoru. Bylo to špatné rozhodnutí, protože zákazem vnějšího provozu jsme udělali, co žádali útočníci. Po tom byl přístup otevřen, ale nemělo to požadovaný účinek. Takže se centrum špatně vypořádal s problémem," popsal expert.

Poznamenal, že turecké úřady úmyslně skrývají fakta o kybernetických útocích před veřejností, že  by to byl „ukazatel slabosti", což považuje za chybný přístup.

Podle odborníka, visí nad Tureckem vážná hrozba, že se „vrátí do doby kamenné", neboť moderní hackeři, pokud to bude žádoucí, mohou blokovat a zastavit všechno: elektřinu, vodu, dopravu, zdravotnictví, bankovní systém a tak dále.

Pokud je problém politický, musí turecká vláda pochopit, že to může mít přímý dopad na kyberprostor, varuje Bychakchi.

„Tím, jak podniká některé politické kroky, Turecko nebere v úvahu jejich možné důsledky v kiberprostoru. Říká se, že máme strategii, ale ve skutečnosti to tak není. Akční plány uvedené v letech 2013-2014 jsou zastaralé. Kybernetická válka je skutečnou hrozbou, a nejsme na ni připraveni," konstatuje depresivně expert.

„Je mnoho zemí nespokojených s Tureckem, které přesto nepocítilo ničivý dopad kybernetické války jen proto, že nikdo nezaútočil s plnou silou," uzavřel turecký expert.

(kou, prvnizpravy.cz, radikal.com.tr, foto: arch.)