Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Saakašvili šokuje Ukrajinu: Žádám ukončit spolupráci s MMF!

Saakašvili šokuje Ukrajinu: Žádám ukončit spolupráci s MMF!

Gubernátor Oděsy Michail Saakašvili vyzval k ukončení spolupráce Ukrajiny s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Bývalý prezident Gruzie to prohlásil na rozhlasové stanici Era.

Michail Saakašvili, guvernér Oděsy
17.únor 2016 - 18:00
„Pro nás je ideální situace, kdyby zde MMF neexistoval. V Gruzii jsme vyvedli MMF za rok. Zbavili se ho, díkybohu," řekl Saakašvili podle agentury Lenta.

Podle něj fond neustále sleduje činnost vlády a nepříznivě ji ovlivňuje. „MMF je jako chirurg. A když budete potřebovat obvaz na prst, řekne: „Proč obvazovat? Celou ruku odříznout, proč se obtěžovat a jít do rizika?" uvedl gubernátor Oděsy.

Je skutečností, že vztahy MMF a Ukrajiny značně ochladly. Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová 10. února řekla, že se Ukrajině dosud nepodařilo dosáhnout významného pokroku v boji proti korupci, a tudíž by finanční podpora této zemi do mohla být minimalizována. „Mám obavy z pomalého pokroku při zlepšování správy a boje proti korupci na Ukrajině," uvedla Lagardeová s tím, že v takových podmínkách je „těžké si představit, že může být podpůrný program MMF i nadále úspěšný". Navíc situaci zkomplikovala rezignace ministra hospodářství Aivarase Abromavičiuse, který své rozhodnutí doprovázel slovy: „Udělal jsem toto rozhodnutí z důvodu prudké aktivace blokovacího systému důležitých reforem v zemi."

DWN: Ani triky MMF nezachránily Ukrajinu od naprostého propadu

Problémem je, že ekonomika Ukrajiny zcela závisí za zahraničních donátorech a věřitelích.

Celkové objem programů MMF na podporu Ukrajiny činí 17,5 miliardy dolarů. V roce 2015 Kyjev obdržel 6,7 miliardy dolarů, očekává se, že do konce roku dosáhnout převody dvou tranší 1,7 miliardy dolarů. Nyní ale fond pozastavil tyto tranše.

(kou, prvnizpravy.cz, lenta.ru, foto: arch.)