Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Salivar: Čeká nás lepší chod zpravodajských služeb v Evropě?

Salivar: Čeká nás lepší chod zpravodajských služeb v Evropě?

Z informací, které zveřejnila francouzská veřejnoprávní stanice France 3, vyplývá, že úniky z interních dokumentů francouzské vojenské rozvědky nejsou asi nic neobvyklého, píše v komentáři pro Prvnizpravy Jaroslav Salivar.

Jaroslav Salivar
1.únor 2016 - 21:21

Pokud by teroristé náhodou chtěli získat další inspiraci či naopak vědět, čeho se mají vyvarovat a kde mají očekávat největší bezpečnostní opatření, tak mají další příležitost. Bezpochyby se tak jedná o další bezpečnostní riziko a dá se říci i značnou ostudu pro zmíněnou zpravodajskou službu.

Po teroristických útocích ve Francii z minulého roku byla množstvím politických elit EU, ale i představitelů exekutivy členských států, proklamována lepší spolupráce, výměna informací a celkové zlepšení chodu zpravodajských služeb. Jaká je skutečnost ovšem netušíme. Jestli do výměny informací patří i jejich zveřejnění v médiích, pak je jasné, že chod francouzských zpravodajských služeb má větší trhliny, než se původně myslelo.

Není pak možná tak překvapivé, že poslední brutální teroristický útok v Paříži probíhal v době neobvykle masivních bezpečnostních opatření, souvisejících s přípravou světového klimatického summitu. Ve stejné souvislosti se také hovořilo o potřebě revize rozsahu svěřených pravomocí zpravodajským službám a jejich nutném navýšení, a to včetně rozpočtu.

FAZ: Bezpečnostní strategie vehnala Evropu do „sebeizolace"!

Pokud, mírně řečeno, pokulhává ochrana informací či kontrola zpravodajských služeb již dnes, jaký asi bude stav, když se dále budou pravomoci, stejně jako množství citlivých informací zvyšovat?

Je evidentní, že se v současné době realita bezpečnostního stavu Evropy může diametrálně odlišovat od původních představ a veřejných deklarací čelních představitelů zemí osmadvacítky, ostatně podobně, jako tomu bylo u veřejných vystoupení většiny rozhodujících evropských politiků v souvislostí s migrační krizí, končí komentář Jaroslav Salivar, ředitel Centra bezpečnostních studií vysoké školy Cevro .
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)