Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Saúdský soud: Za zločin ateismu stačí „jen“ 800 ran bičem!

Saúdský soud: Za zločin ateismu stačí „jen“ 800 ran bičem!

Trest smrti palestinskému básníku Ashrafu Fayyad soud nahradil uvězněním, bičováním a nařídil, aby  veřejně prostřednictvím médií „učinil písemné pokání“.

Bičování v Saúdské Arábii
3.únor 2016 - 22:03
Nejvyšší soud Saúdské Arábie změnil trest smrti za „odpadlictví“ od víry palestinskému básníku Ashrafu Fajjádovi na osm let vězení a 800 ran bičem, uvedla agentura RIA Novosti s odkazem na saúdský deník Al-Watan.

Fayad žijící v Saúdské Arábii byl zatčen na základě obvinění z ateismu po zveřejnění jeho básní v Bejrútu, v nichž saudské orgány spatřily výzvu v nevíru v Boha.

Podle básníkova právníka Abderrahima al-Lyahimiho, byl jeho mandant odsouzen nejen k osmi letům vězení a 800 ranám bičem, ale nařídil, aby před veřejností prostřednictvím médií „učinil písemné pokání".

Independent: Musí se Západ i nadále ponižovat před Saúdskou Arábií?

Podle právníka se jeho tým chystá odvolat proti novému rozsudku a předloží požadavek na propuštění básníka, trvaje na jeho úplné nevině.

Je otázkou, zda se na obranu básníka postaví také představitelé Západu (včetně České republiky), kteří Saúdskou Arábii považují za svého věrného spojence, a kteří, mnohdy i zbraněmi, vysvětlují jiným zemím a režimům hodnoty demokracie a euroatlantické civilizace.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)