Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Schizofrenie Merkelové: Sankce i partnerství s Ruskem

Schizofrenie Merkelové: Sankce i partnerství s Ruskem

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že Berlín chce vrátit konstruktivní vztahy s Moskvou. Rovněž připustila, že sankce ovlivnily řadu západních společností, které chtějí jejich rychlé zrušení.

Angela Merkelová, německá kancléřka
29.srpen 2015 - 01:12

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Evropská unie ještě nemůže zrušit sankce přijaté vůči Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině.

Podle ní EU vidí, že sankce ovlivnily řadu západních společností. „Takže bychom určitě chtěli takové politické rámcové podmínky, které by nám umožnily zrušení sankcí. S ohledem na podstatné porušení mezinárodního práva a stále nestabilní situaci jsme, bohužel, ještě nedokázali tento problém vyřešit," citovala Merkelovou ve svém vysílání Deutsche Welle.

Zároveň kancléřka prohlásila, že Berlín chce vrátit konstruktivní vztahy s Moskvou. „Přejeme si  partnerské vztahy s Ruskem, máme tolik mezinárodních problémů," řekla Merkelová. Podle ní může Moskva hrát zejména důležitou úlohu při řešení konfliktu v Sýrii.

N24: Kvůli ruskému embargu v Německu kysne mléko
Daily Mail: Sankce proti Rusku nejvíce udeřily na britské zemědělce

Merkelová se ocitá pod stále se zvyšujícím tlakem podnikatelských svazů, které upozorňují na obrovské ztráty na ruském trhu, které vedou k propouštění a nezaměstnanosti. Další úderem bylo zavedení ruského embarga na potraviny ze zemí uplatňující protiruské sankce. Zemědělci nejen v Německu, ale i třeba ve Velké Británii a Itálii či Španělsku se proti politice EU bouří.

Moskva opakovaně uvedla, že považuje sankce neoprávněné a nezákonné.

Západní země do března 2014 opakovaně uvalily sankce kvůli postavení Ruska na Ukrajině. V březnu 2015 byl rozšířen seznam sankcí Spojených států, a v červnu o kanadský sankční seznam. Kromě toho 22. června ministři zahraničních věcí zemí EU na zasedání v Lucemburku prodloužili hospodářské sankce do 31. ledna 2016.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto: arch.)Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: