Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Šéf NATO obvinil Rusko, že se snaží o „rozkol“ aliance

Šéf NATO obvinil Rusko, že se snaží o „rozkol“ aliance

Jens Stoltenberg zase plísnil Moskvu za jakési „četné pokusy" zastrašovat sousedy a rozdělovat řady NATO, přičemž vojenská aktivita v Evropě v poslední době vychází právě z aliance.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
8.březen 2016 - 20:02

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že Rusko se snaží rozbít jednotu Severoatlantické aliance.

Novinář CNN se v rozhovoru se Stoltenbergem (jistě zcela nenávodně) zeptal, jak by mělo NATO reagovat na skutečnost, že Moskva údajně rozvinula aktivní působení v Evropě, „sponzoruje extremistické skupiny", snaží se o „návrat Evropy" a pomstít se za sankce kvůli „anexi Krymu a agresi na Ukrajině", a dokonce poškozuje německou kancléřku Angelu Merkelovou. V reakci na  podnětnou otázku Stoltenberg řekl, že navzdory „četným pokusům Moskvy zastrašit své sousedy a rozdělit NATO, aliance posiluje jednotu a přizpůsobuje svoji vojenskou koncepci". Zejména, sdělil Stoltenberg, posílení počtu vojáků NATO na východních hranicích umožnilo „ zadržet asertivní Rusko".

NATO: Nejsme agresivní vůči Rusku,...jen se ho připravujeme zničit

Generální tajemník rovněž řekl, že NATO je znepokojeno intenzifikaci ruskou skupinou v Sýrii a Středozemním moři. Podle lídra vojenské organizace, v reakci je aliance nucena zvýšit svou vojenskou přítomnost v Turecku a východním Středomoří.

Prohlášení tohoto druhu jsou často slyšet z úst západních politiků. Nicméně, to bylo NATO, které  v poslední době zesílilo vojenskou činnost v Evropě. Podle Ruska jsou obvinění proti němu jen záminkou, aby NATO zintenzivnilo své aktivity.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)