Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Šéf Porošenkova bloku: Žádáme kompletní výměnu vlády!

Šéf Porošenkova bloku: Žádáme kompletní výměnu vlády!

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk navrhuje prezidentu Petru Porošenkovi, aby ho propustil z postu  premiéra nebo naopak, aby ho podpořil. 

Jurij Lucenko, šéf frakce Blok Petra Porošenka
11.březen 2016 - 21:23

"V případě, že prezident nechce se mnou spolupracovat a je-li i jeho frakce proti této vládě a premiérovi ... Se vší úctou žádám, aby převzali odpovědnost za vytvoření nového vládního programu a aby ukrajinskému lidu představili novou vládu," zdůraznil Arsenij Jaceňuk v rozhovoru pro Financial Times, píše ukrajinský portál Espreso.

Jaceňuk dodal, že Ukrajina má nyní tři scénáře: přeformátovat vládu v čele s ním, novou vládu nebo předčasné volby.

Je podivné, že premiér Arsenij Jaceňuk vzkazuje prezidentovi Ukrajiny co má udělat přes Financial Times," podivil se šéf  frakce Blok Petra Porošenka Jurij Lucenko.

Lucenko navrhuje pondělní setkání Jaceňuka s koalicí

Šéf frakce Blok Petra Porošenka Jurij Lucenko navrhuje setkání koaličních poslanců s premiérem Ukrajiny Arsenijem Jaceňukem.

"Myslím, že by bylo užitečné setkání koaličních poslanců s premiérem. Často slyším výtky z jeho strany, že problém je v koalici, byl bych rád, abychom ho slyšeli přímo. Myslím, že naši poslanci také chtějí vědět, z čeho jsou stále obviňováni," řekl Lucenko.

"Skutečností je, že vláda nesplnila své závazky? Nabízíme setkání s premiérem, a to v dohodnutém formátu s TV nebo bez TV, " upřesnil Jurij Lucenko.

Zároveň Lucenko zdůraznil, že "dále předstírat, že je všechno v pořádku mezi vládou a parlamentem není možné", a poznamenal, že "nyní už sedmý týden Jaceňuk hledá řešení rezignace z postu předsedy vlády".

Steven Pifer: Tento týden padne premiér Jaceňuk, možná už dnes


Podle Lucenka by na post  předsedy vlády "měla přijít taková osoba, která se odváží zastavit spolupráci mezi oligarchy a politickými stranami a změní princip mocenských vztahů s velkým byznysem. Arsenij Petrovič to neudělal během celého roku, a v posledních týdnech prokázal svou sounáležitost s oligarchy při jmenování dozorčích rad klíčových ekonomických státních podniků svými příznivci.. To nebudeme  podporovat. Je třeba přijmout rozhodnutí, " pokračoval Lucenko.

Lucenko také poznamenal, že je třeba pro Ukrajinu "oddělit oligarchy a stranické činnosti od rozhodování vlády. V opačném případě se Ukrajina nemůže nadále vyvíjet ... Je podivné, že premiér Arsenij Jaceňuk vzkazuje prezidentovi Ukrajiny co má udělat přes Financial Times," podivil se šéf  frakce Blok Petra Porošenka Jurij Lucenko.

Připomněl, že frakce bude hlasovat pro nedůvěru této vlády. Žádáme politické změny a kompletní změnu kabinetu," řekl Lucenko.

Na otázku, koho frakce Petra Porošenka vidí jako nového předsedu, odpověděl Lucenko, že "budeme podporovat toho kdo bude mít podporu 226 hlasů. Osobní ambice jmenovat premiéra  BPP nemá," dodal Lucenko.

(rp,prvnizpravy.cz,glavcom,espreso,foto:arch.)