Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Situace eskaluje, v Norsku byly založeny hlídky Alláhových vojáků

Situace eskaluje, v Norsku byly založeny hlídky Alláhových vojáků

Na ulicích finských měst se objevily tzv. anti-imigrantské hlídky. Členové hlídek se označují jako Odinovi vojáci. Nyní se objevují tyto hlídky nově i v Norsku.

Odinovi vojáci
3.březen 2016 - 19:05

Koncem roku se objevily hlídky "Odinovi vojáci" asi ve dvaceti finských městech, finský generální prokurátor v lednu odsoudil tyto hlídky a připomněl, že tzv. domobrana vždy rozpoutávala temné síly než , aby chránila bezpečnost ajako příklad uvedl třicátá léta v Německu.

Ale nyní se Odinovi vojáci objevili už i v Norsku a hrozí, že se rozšíří po celé severní Evropě, píše se v článku švýcarského Neue Zürcher Zeitung.

Finská města hlídají občanské anti-imigrantské hlídky

V polovině února se mladí ostří hoši v černých bundách s kapucí a s obrazem hlavy Vikinga v helmě objevili v ulicích Norska a Estonska. Hlavním cílem  je jak prohlásili členové hlídek "předcházet excesům ze strany imigrantů".

Norská policie je znepokojena tím, že členové pravicových radikálních skupin chtějí suplovat policii. Na twitteru napsla norská premiérka Erna Solbergová, že "takové hlídky nepatří na ulici, kde chtějí dosáhnout větší bezpečnosti, nepatří nikam, představují nebezpečí". 

Svým jasným vyjádřením reagovala na prohlášení člena vlády Jana Arild Ellingsena (FRP), který v rozhlasovém interview hlídky obhajoval s tím, že "Policie nemá dostatek peněz a je to správná věc, když jí někdo pomůže v zajišťování bezpečnosti, sníží míru kriminality a za to je třeba hlídky pochválit".

Norská premiérka k jeho vyjádření zdůraznila, že nejde o názor vlády.

Snaha vojáků skandinávského boha Odina zvýšit úroveň bezpečnosti na ulicích Norska vedla ke zcela opačnému efektu. Tak, podle norského  Norway Today, v reakci na vznik pravicových hlídek Odinovi vojáci, byly založeny v Oslu hlídky "Jundullaah" vojáci Alláha s cílem zastavit zlo a podporovat to dobré. Zatím nedošlo k přímým střetům mezi oběma skupinami.

(rp,prvnizpravy.cz,neuezürcherzeitung,nrk,norwaytoday,foto:arch.)