Svátek má: Leona

Zprávy

Velikost textu:

„Skandální“ rozpočet vyděsil Brity a drtí to konzervativce i Camerona

„Skandální“ rozpočet vyděsil Brity a drtí to konzervativce i Camerona

Důsledky navrženého a pak revidovaného rozpočtu vedou k otřesení pozic konzervativců a k nárůstu popularity opozičních labouristů a euroskeptiků UKIP.

David Cameron, britský premiér
26.březen 2016 - 01:12

Návrh rozpočetu obsahoval předpověď poklesu růstu HDP ve Velké Británii a snižování sociálních výdajů a dávek pro zdravotně postižené.

Britský ministr financí George Osborne ztratil popularitu u veřejností po přijetí kontroverzního rozpočtu na fiskální rok 2016-2017, a po odstoupení ministra práce, vyplývá z průzkumu, který provedla výzkumná společnost Ipsos MORI.

Výsledky průzkumu ukázaly, že spokojenost s prací Osborne ve srovnání s údaji za únor prudce klesla. Tři z pěti (60%) respondentů uvedli, že nejsou spokojeni s ministrem financí (jejich počet vzrostl o 14 bodů), a jen jeden ze čtyř respondentů (27%) uvedl, že je spokojen s ministrem (pokles o 13 bodů). Hodnocení Osborna je nejhorší od března 2013, uvedli výzkumníci.

Nicméně si ministr stále udržuje přízeň většinu svých kolegů z konzervativní strany. Tři z pěti (58%) členy strany oznámilo, že ho podporuje, necelá třetina (31%) je nespokojena.

Osborne 16.března představil finanční dokument obsahující prognózu revidující růst HDP směrem dolů ve Velké Británii, a větší, než se očekávalo, snížení veřejných výdajů.

Největší kritiku způsobila položku sociálních výdajů týkajících se příspěvků a dávek pro zdravotně postižené. Podle návrhu snížení rozpočtu by mohlo mít vliv na 640,000 Britů, kteří by přišli v průměru o 3,5 tisíce liber ročně.

Dnes již bývalý ministr práce a penzí Iain Duncan Smith nesouhlasil s tímto návrhem a 18. března odstoupil, a napsal otevřený dopis premiéru Davidu Cameronovi. Podle průzkum s návrhem rozpočtu nesouhlasila ani většina konzervativních poslanců.

Po rezignaci ministra a ostré polemice v parlamentu se kabinet rozhodl opustit snižování sociálních nákladů spojených s dávka pro osoby se zdravotním postižením. Konzervativcům to však moc nepomohlo.

Podle průzkumu, 84% Britů nesouhlasí s dříve navrženým snížením dávek pro zdravotně postižené.

Všechny tyto události vedly ke snížení popularity je nejen ministra financí, ale i premiéra Davida Camerona, který ministra financí podpořil. Dříve dokonce premiér označil Osborna jednoho z jeho potenciálních nástupců ve funkci premiéra.

Podle průzkumu Ipsos MORI, spokojenost s prací Camerona poklesla o 5 bodů na 34%. To je nejnižší hodnocení premiéra od roku 2013.

Zatímco konzervativci ztrácejí svou pozici v očích voličů, představitelé opozičních stran získávají své body.

To znamená, že popularita předsedy labouristické strany Jeremy Corbina vzrostla v březnu o 5 bodů na 35% (na druhé straně je s ním nespokojeno stále 46% Britů).

Šéf britské Nezávislé strany (UKIP) Nigel Farage také poskočil na žebříčku o 5 bodů - na 38%, zatímco 40% respondentů je s ním nespokojeno.

Zbyněk Fiala: Cameron vypustil džina z lahve, na obzoru je Brexit

Výzkumníci uvedl, že rozdíl mezi konzervativci a labouristy prudce klesá: Konzervativní podpořilo  36% respondentů, labouristy pak 34%. Souvisí to také s pesimisme Britů ohledně dalšího ekonomického vývoje.

Dva z pěti respondentů (40%) se domnívájí, že se stav ekonomiky v příštích 12 měsících zhorší, a jen 23% zůstává optimistických a doufá, že se situace zlepší. Téměř polovina – 49 procent - pochybuje o tom, že dlouhodobá politika současné vlády bude moci zlepšit stav ekonomiky. Nicméně 43% Britů vládě důvěřuje, uvedla zpráva.

(kou, prvnizpravy.cz, ipsos-mori.com, foto: arch.)