Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Slovenskou stranu TIP čekají první parlamentní volby

Slovenskou stranu TIP čekají první parlamentní volby

Slovenskou stranu TIP čekají o následujícím víkendu první parlamentní volby. Poslední výzkumy veřejného mínění na Slovensku jí přitom dávají šanci, že překročí 5% hranici nutnou pro vstup do slovenského parlamentu.

Tomáš Hudec, předseda strany TIP
1.březen 2016 - 16:50

Nejde ale o úplné politické nováčky, mají za sebou volby do Evropského parlamentu a komunální volby. Strana má dnes ve slovenských městských a obecních zastupitelstvech 119 zástupců, což je více než některé stávající parlamentní strany. Předseda strany TIP Tomáš Hudec hodnotí právě vrcholící kampaň jako souboj "koupených" médií.  " Jako volič bych měl problém vybrat si nyní stranu, která už měla mandát od občanů a nic nezměnila," dodává Hudec, který má jako lídr strany za sebou sérii mítinků po celém Slovensku.

Jak vnímáte předvolební kampaň na Slovensku v její finální fázi?

Hlavně jako mimořádně ostrou. Je to taková klasická politická hra, kdo na koho vytáhne větší kauzu a sníží mu preference u voličů. Nemám ale pocit, že by to Slováky bavilo, spíš je to znechucuje. A i výzkumy veřejného mínění, které tvrdí, že k volbám půjde více než 60 % voličů, bych bral s rezervou. A to jsem vždy zastával názor, že čím větší účast, tím reprezentativnější výsledek voleb. Teď mi ale řada voličů připadá znechucených situací a bude těžké je k volebním urnám dostat.

Naše strana po celou dobu kampaně prosazovala tři programová témata: jestli chceme vyřešit jakýkoliv problém v této zemi, je nutná spolupráce. Ne boj, osobní zájmy, dělení na pravici a levice, to za prvé. Za druhé je nutné číst volební programy stran a neřídit se podle často nic neříkajících volebních hesel. A za třetí - a to je naprosto zásadní věc, kterou musíme udělat - a tou je výrazné snížení korupce. Tím se vyřeší hned několik problémů Slovenska.

O boji proti korupci mluvíte hodně, prezentujete se v kampani jako jednička v boji proti korupci.  Není to ale jen vaše volební téma? Heslo na billboardech?

To rozhodně ne, není to tak, že o korupci pouze mluvíme. My reálně děláme opatření na snížení korupce. Už se v politice pohybuji třetím rokem. Od momentu, kdy jsme založili stranu TIP, začali jsme spolupracovat s experty na transparentnost. V březnu 2015 jsme spustili projekt Spolupráce proti korupci, se kterým objíždíme města a obce, ale i státní firmy a ukazujeme lidem, co se dá dělat proto, abychom společně přinutili kompetentní lidi v vyšší transparentnosti, hlavně při nakládání s veřejnými prostředky. Projeli jsme už víc než 160 měst. Mluvili jsme se všemi starosty na Slovensku, bez ohledu na jejich politickou příslušnost, nabídli sjme jim pomocnou ruku včetně protikorupčního balíčku. Reálně si ale uvědomuji, že pokud některé věci nebudou zakotveny v zákonech, moc se toho ale nezmění. A protože na tvorbu zákonů zatím vliv nemáme, začali jsme v terénu a na úrovni místních samospráv. Kromě toho jsme oslovili předsedy všech politických stran, tedy i ty, kteří o boji proti korupci doteď jen mluví. Opravdu to myslíme vážně a heslo, že "jsme jednička v boji proti korupci" nesouvisí jen s tím, že jsme si jako strana pro tyto volby vylosovali právě číslo jedna.

Myslíte si, že s títo programem oslovíte dostatek lidí a dostanete se do parlamentu?

Kdybych si to nemyslel, nevěřil bych našemu programu. Za ty tři roky jsme Slovensko objel několikrát a byli jsme i v regionech, kde živého předsedu strany viděli poprvé. Každý, kdo si udělá ten čas a přečte si náš program, zjistí, že vychází ze skutečných problémů Slovenska, vychází z reality. Do každých voleb jdeme s pokorou, protože ve finále je to volič, který si vybere, jestli mu současná situace vyhovuje, je to volič který se rozhoduje o tom, jestli mu vyhovuje tato politika nebo chce změnu. Volič si musí uvědomit, že staré politiky se nedá jen tak převychovat. A my si myslíme, že je nejvyšší čas vyměnit vícero politiků a jsem přesvědčený, že náš program má sílu přesvědčit voliče, že si jejich hlas zasloužíme. Hlavně ale všem lidem vysvětlujeme, proč je důležité, aby šli volit a nezůstali doma.

Boj proti korupci má ale v programu více politických stran.

Jistě, politici o korupci rádi vyprávějí. Někteří se ohánějí i výsledky. Ale nezapomínejme na to, že reálně seděli v parlamentu a jediným výsledkem jejich práce je povinné zveřejňování smluv, a to až od určité sumy. Korupce je pro politiky vděčné téma před volbami, aby mohli napadat své soupeře. A tam začíná i končí jejich zájem o boj s korupcí. To je smutné zjištění.

Vaše strana TIP je v médiích označovaná jako projekt Pavla Pašky na oslabení pravice. Napadáno bylo ve slovenských médiích i vaše podnikání ve zdravotnictví.

Když si chce člověk udělat vlastní názor z médií, musí brát v potaz, komu ta média patří. A to je velký problém současného Slovenska, mluvit o nezávislosti médií teď téměř není možné. Vždy, když se objeví nový politický subjekt, který by mohl ohrozit staré politické strany, okamžitě vymyslí nějakou konspirační teorii, aby poškodili důvěryhodnost nové strany.  Za poslední tři měsíce se to kromě nás stalo dalším třem stranám. Takovým útokům jsme se vždy bránili a bráníme se jim, jsou to vykonstruované kauzy. O to víc voličům říkáme - je nutné do politiky vrátit základní hodnoty: slušnost, toleranci a kompromis. Spolupráce je v politice nutná. V tak důležitých otázkách jako jsou daně, zákoník práce, imigrační politika, musíte dojít k dohodě, nejde pravidla měnit každé volební období. Je potřeba nastavit pravidla, která nebudou pro politiky, ale pro občany. A oslabení pravice? Slovenská pravice je rozdrobená už teď, více atomizovat už nejde.

Tématem, které hodně ovlivnilo kampaň na Slovensku, je migrace. Jak se k této problematice staví vaše strana?

Téměř celé Slovensko odsuzuje povinné kvóty, nejinak je tomu i v naší straně. Jsme zastánci jasného dodržování stávající legislativy, která dostatečně chrání běžence a žadatele o azyl. Podporujeme zachování jednotného schengenského prostoru, všichni se musejí podílet na ochraně vnější hranice. Zemím, které to z nějakých důvodů nejsou schopny zajistit, je potřeba pomoci.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)