Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Šokující: V Kanadě vyšla kniha, kde se píše o polských SS

Šokující: V Kanadě vyšla kniha, kde se píše o polských SS

Pojem "polské SS" se objevil v knize "Flight and Freedom. Stories of Escape to Canada", nabízené na Amazonu od autorů  Ratna Omidvar a Dana Wagner.

Obálka knihy
7.únor 2016 - 01:12

"Celkový počet lidí, kteří byli nuceni v současné době opustit svou zem je více než 50 milionů, to je nejvyšší počet od konce druhé světové války. Přesto v posledních letech Kanada odpírá pomoc utečencům. Je Kanada bezpečným útočištěm pro uprchlíky nebo jim zavírá dveře?

Ve své knize autoři Dana Wagner představí sérii neuvěřitelných třiceti rozhovorů s uprchlíky, jejich potomky nebo jejich blízkými. Jsou to příběhy dvou století uprchlických zkušeností v Kanadě", píše se v upoutávce na tuto knihu na internetovém portálu Amazon.

V této knize příběhů se objevilo tvrzení o "polském SS"  na straně 178 v publikaci, v kapitole o životě  polského veterána Max Farbera, který přežil druhou světovou válku a emigroval do Kanady.

Toto tvrzení způsobilo rozruch v polské komunitě v Kanadě. A polský velvyslanec žádá vysvětlení od vydavatelů a autorů této knihy.

Polský velvyslanec v Ottawě Marcin Bosacki v dopise vydavateli napsal, že tato formulace naznačuje, že Polsko bylo spojencem německé krutosti a "silně zkresluje historickou realitu".

Diplomat také poznamenal, že by se nemělo zapomínat, že to byla nacistická invaze, která vedla k obsazení Polska. A Polsko bylo jedinou zemí, která bojovala proti nacistům od začátku války.

Novinář Schetynovi: Měl byste nosit v kapse tahák a nedělat ostudu!


Diplomat čeká na rychlou odpověď od nakladatelství. Zároveň vyzývá nakladatele jít na vernisáž výstavy "Polský boj", která bude v Torontu. Vydavatelé budou určitě pozváni do Osvětimi a na návštěvu Muzea holokaustu ve Washingtonu, Uvažuje se také o tom, že by mohli dostat nějakou knihu o historii.

(rp,prvnizpravy.cz,rmf24,foto:amazon)