Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Sny USA o obchodní diktatuře v Evropě jsou již skutečností

Spiegel: Sny USA o obchodní diktatuře v Evropě jsou již skutečností

Podle společnosti Lobby Control USA již dlouho využívají obchodní jednání, jako nástroj nátlaku na evropské partnery, a nutí je, aby změnili své vlastní právní předpisy ve prospěch zájmů amerických společností.

Proti TTIP se bouří miliony Evropanů
23.leden 2016 - 18:00

Odpůrci Transatlantické zóny volného obchodu (TTIP), vždy trvali na tom, že americké společnosti využijí obchodní jednání, aby změnily evropské právo.

Nicméně, nedávná studie společnosti Lobby Control a Corporate Europe Observatory poukazuje, že se „sny lobbistů dávno naplnily" a Spojené státy již dlouho vyvíjejí tlak na změny právních předpisů obchodu Evropské unie, píše německý deník Der Spiegel.

„Lobbisté využívají výhod takzvané regulační spolupráce. Za tímto výrazem se skrývá, že jsou studovány zákonné překážky pro obchod ještě předtím, než se dostanou do parlamentu," uvedl časopis.

Podle Spiegelu se od roku 1998 představitelé USA a EU pravidelně setkávají, aby kontrolovali zákony a předpisy, aby se zajistilo, zda nepoškozují vzájemný obchod.

Jako příklad sporných opatření společnost popisuje osud předpisů týkajících se tzv e-odpadu. V roce 1998 EU v návrhu zákona navrhovala zákaz používání nebezpečných látek v elektrických spotřebičích. Nicméně, americké společnosti, jejichž zájmy byly v rozporu se zákazem, poukázaly na nebezpečí u Ředitelství ekologie pro světový obchod. V důsledku Evropská komise výrazně měkčila své požadavky v této oblasti, a až po několika letech bylo používání toxických látek zpomalujících hoření zakázáno," poukázal Der Spiegel.

Publikace poukazuje na to, že „Američané podkopali iniciativu EU z roku 1997 pro boj s látkami poškozujícími ozonovou vrstvu".

A jestliže nyní funguje „harmonizace" legislativních iniciativ na základě dobrovolnosti a přitom "vede k pochybným výsledkům", v případě, že vejde v platnost Transatlantická zóna volného obchodu, bude to pro stát závazné, varuje článek.

Martin Hekrdla: TTIP aneb Válka bez přívlastků

Kromě toho publikace poukazuje na to, že obzvlášť bude mít z dohody o transatlantické zóně volného obchodu prospěch farmaceutický průmysl a finanční sektor.

TTIP je projekt na vytvoření zóny volného obchodu mezi evropskými a severoamerickými zeměmi. Obdobné návrhy zní od 90. let v diskusích mezi USA a EU prostřednictvím jednání na různých úrovních. Kritici z Evropské unie věří, že zřízení takové zóny povede k tomu, že právní úpravy obchodu v Evropské unii budou řízeny Spojenými státy. Toto přesvědčení podporuje výrazná utajenost nynějších jednání.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)