Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Srbský prezident: Putin podpoří Srbsko ohledně návratu Kosova!

Srbský prezident: Putin podpoří Srbsko ohledně návratu Kosova!

Po setkání s ruským vůdcem Vladimir Putinem prezident Srbska, Tomislav Nikolić řekl, že Moskva slíbila, že podpoří Bělehrad ohledně jeho pokusů získat zpět Kosovo.

Tomislav Nikolič, srbský prezident
11.březen 2016 - 20:04

Také podle „otevřeně proruského vůdce" Nikoliće, Vladimir Putin řekl, že chápe, proč Srbsko podepsalo dohodu s NATO, uvedla stanice RFE/RL.

Podle srbského prezidenta Tomislava Nikoliće ho ruský vůdce Vladimir Putin ho ujistil, že Moskva bude i nadále podporovat Bělehrad v jeho snaze o znovuzískání Kosova, sdělilo Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL).

Kosovo vyhlásilo svou nezávislost v roce 2008 a nyní ho asi 110 zemí uznává jako nezávislý stát. Srbsko spoléhá na ruskou diplomatickou podporu, aby se zabránilo členství Kosova v OSN.

Po setkání s ruským prezidentem, které se konalo 10. března v Moskvě, Nikolić uvedl: „Pan Putin řekl, že je jasné, že Srbsko může ve všem spolehnout na Rusko s čím Srbsko hájí svou územní celistvost a nezávislost, a to zejména v případě Kosova."

Rusko: NATO zkouší na Srbsko „stockholmský syndrom“

Kromě toho Vladimir Putin a Tomislav Nikolić diskutovali nedávnou dohodu, kterou Srbsko podepsalo s NATO, a která umožňuje přítomnost vojsk NATO v zemi. Nikolić si to s Moskvou  vysvětlil, a řekl, že Rusko není znepokojeno touto dohodou. "Putin řekl, že chápe, co jsme podepsali," uvedl srbský prezident.

RFE/RL připomíná, že Tomislav Nikolić je „otevřeně proruský vůdce", který často vystupuje proti sblížení Srbska s NATO a Evropskou unií. Ale zároveň předseda vlády Aleksandar Vučić se snaží provádět reformy, které postaví zemi na cestu k členství v EU.

(kou, prvnizpravy.cz, rferl.org, foto: arch.)