Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Stephen Hawking: Věda a technika ohrožují lidstvo!

Stephen Hawking: Věda a technika ohrožují lidstvo!

Možnost člověkem způsobených katastrof na světě se s vysokou pravděpodobností zvýší v průběhu příštích 10 let, prohlásil slavný fyzik Stephen Hawking.

Stephen Hawking, fyzik
19.leden 2016 - 22:03

Profesor na univerzitě v Cambridge a světově uznávaný fyzik Stephen Hawking věří, že v 21. století bude lidstvo čelit vážným hrozbám vzhledem k rychlému rozvoji vědy a technologií, jako jsou jaderné zbraně a geneticky modifikované viry, uvedly noviny The Guardian.

Podle vědce, pravděpodobnost člověkem způsobených katastrof na planetě Zemi se velmi zvýší v příštích deseti letech. Hawking řekl, že v tomto případě nebude v možnostech lidstva stavět kolonie ve vesmíru minimálně dalších 100 let.

„Nemůžeme postavit soběstačné kolonie ve vesmíru po dobu nejméně dalších 100 let, takže v této době bychom měli být velmi opatrní," řekl Hawking v rozhovoru pro Radio Times.

„Nemůžeme zastavit pokrok a snaží se ho zvrátit, takže bychom měli být schopni rozpoznat hrozby a udržet je pod kontrolou," dodal varovně.

NASA předpověděla záhubu lidstva při světové potopě za 60 let

Stephen Hawking je teoretický fyzik, známý popularizátor vědy a autor knihy "Stručná historie času", která se prodala nákladem 10 miliónů kusů. Studoval problém původu kosmologické singularity - počátečního stavu vesmíru, který se, podle teorie velkého třesku, neustále rozšiřuje.

V roce 1963 byl tehdy 22letý Hawking diagnostikován s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Lékaři mu dávali dva nebo tři roky života. Nicméně se jejich předpovědi nenaplnily, vědec pokračoval ve své vědecké práci, dvakrát se oženil a zplodil tři děti. Dokonce i zcela ochrnutý, Hawking vede aktivní život – zabývá se vědou, vyučováním,  a se světem komunikuje prostřednictvím počítačového hlasového syntezátoru.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)