Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Steven Pifer: Tento týden padne premiér Jaceňuk, možná už dnes

Steven Pifer: Tento týden padne premiér Jaceňuk, možná už dnes

Bývalý americký velvyslanec Steven Pifer na Ukrajině napsal na svém twitteru, že s největší pravděpodobností dojde tento týden k odstoupení ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka.

Steven Pifer, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině
10.březen 2016 - 01:12

Nástupcem Arsenije Jaceňuka by se měla stát současná ministryně financí Natalia Jaresková, jedna z proreformních ministrů.

"Z Kyjeva dostávám stále více informací, že ministryně financí NNatalia Jaresková má být jmenována ukrajinskou premiérkou, možná už tento týden," uvedl diplomat.

Zdroj z prezidentské administrativy řekl pro noviny Ukrajinská pravdu, že Jaresková už souhlasila s tím, že povede vládní kabinet za určitých podmínek. Jejími podmínkami je technokratický kabinet bez nominačních kvót politických stran a bez jakéhokoli politického nátlaku z kterékoliv strany, včetně přímého dialogu s Nejvyšší radou (ukrajinský parlament).

Kromě toho Jaresková navrhla už několik kandidátů do budoucí vlády multimilionáře Borise Ložkina, šéfa  prezidentské administrativy a jeho zástupce Dmitrij Šymkiva, bývalého generálního ředitele Microsoftu pro Ukrajinu jako místopředsedy vlády a současnou první náměstkyni ministra hospodářství Julii Kovalivovou na pozici ministra. Prezidentská administrativa s takovými podmínkami souhlasí, tvrdí zdroj.

Šéf strany Blok Petra Porošenka Jurij Lucenko řekl, že Jaceňuk má nabídnout parlamentu novou vládu s novým programem nebo ohlásit svou demisi.

Ukrajinský parlament má zasedat tento týden 9.-10.března.

Hlasování o nedůvěře Jaceňukovi bylo jen divadlo!


Natalie Jaresková se narodila 24. dubna 1965 v Elmhurst, Illinois, jako dcera ukrajinských přistěhovalců do Spojených států Jaresková žila na Ukrajině v letech 1992 až 2000 a se vrátil se opět v roce 2004. Získala ukrajinské občanství dne 2. prosince 2014, v den svého jmenování ministryní financí Ukrajiny. Ačkoliv USA nezakazují dvojí občanství, ukrajinský zákon říká, že se musí vzdát svého ne-ukrajinského občanství do dvou let.

Jaresková zastávala několik ekonomických pozic u amerického ministerstva zahraničí ve Washingtonu. Od roku 1992 do roku 1995 byla šéfem ekonomického úseku velvyslanectví USA na Ukrajině, který zodpovídá za posílení hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi.  V roce 2003 jí byl udělen ukrajinský Řád kněžny Olgy za její příspěvek k ukrajinská ekonomice.

(rp,prvnizpravy.cz,112.ua,foto:arch.)