Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Stoiber dal Merkelové ultimátum do konce března

Stoiber dal Merkelové ultimátum do konce března

Bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber chce, aby německá kancléřka Angela Merkelová změnila svůj postoj k uprchlické krizi.

Edmund Stoiber
18.leden 2016 - 21:22

Křesťanskosociální unie (CSU) bude v diskusi o omezení počtu uprchlíků zachovávat zdrženlivý postoj pouze do zemských voleb v Bavorsku, které se uskuteční v březnu.

"Angela Merkelová musí změnit svůj postoj k uprchlíkům, protože jinak to bude mít pro Německo a Evropu katastrofální důsledky. Doufám, že tak učiní," řekl v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber.

"Jestli se tak nestane, potom dojde k nevyhnutelné konfrontaci," pokračoval v rozhovoru Stoiber.

Podle Stoibera kancléřka nemá mnoho času na řešení tohoto problému: "Maximálně do konce března. Do té doby musí být problém vyřešen."

CSU předpokládá, že na svou stranu v názorech na uprchlickou krizi získá i CDU i proti názoru Merkelové.

Pokud se nepodaří na vnějších hranicích zastavit uprchlíků bez nároku na azyl, Německo musí znovu zabezpečit své hranice.

"Hranice nyní nejsou vůbec pod kontrolou. Vůbec nevíme, kdo přichází do naší země," tvrdí Stoiber.

Negativem v současné době je i to, že ostatní evropské země jsou přesvědčeny, že jde o německý problém, protože drtivá většina uprchlíků chce jít do Německa.

Vrátí Bavorsko do Rakouska nakonec všechny uprchlíky?

"Musíme se postarat o to, aby problém uprchlíků byl považován za evropský problém. Musíme obnovit německé a evropské právo. A právo říká: Pokud přicházíš z Rakouska, přicházíš z bezpečné třetí země," konstatoval Stoiber.

V principu to podle něj znamená úplné uzavření hranic. Pokud Německo řekne, že na své území nepustí žádného uprchlíka z bezpečné třetí země, "ostatní Evropané velmi rychle uvidí, že je to evropský problém".

(rp,suddeutschezeitung,foto:csu)