Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Stoltenberg označil S-400 v Sýrii za součást strategie Ruska vůči NATO

Stoltenberg označil S-400 v Sýrii za součást strategie Ruska vůči NATO

Rusko rozmísťuje moderní letecké obranné systémy podél všech hranic s NATO, tvrdí generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ujistil, že se NATO přizpůsobí nové skutečnosti a zvyší svou přítomnost v Evropě.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
2.prosinec 2015 - 21:24

Umístění raketového systému S-400 na letecké základně Hmeymim v Sýrii je „součástí strategie" Ruska, podle které Moskva nasadí moderní systémy protivzdušné obrany v blízkosti hranic s NATO, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na briefingu v Bruselu při setkání s ministry zahraničních věcí zemí - členy aliance.

„Za poslední dobu jsme viděli, že Rusko nasazuje pokročilé zbraně v Sýrii, a ve východním Středomoří, stejně jako v blízkosti hranic s NATO v jiných částech Evropy," řekl Stoltenberg. „Vidíme to na severu, v Baltickém moři, a to zejména v Kaliningradu, stejně jako v Černém moři a na Krymu. A je to součástí strategie, podle níž Rusko se snaží vytvořit bezletovou zónu a uzavřít prostor," uvedl.

USA plánují obklíčit Rusko raketami pro „preventivní úder"

Podle Stoltenberga je to jeden z důvodů, proč se NATO přizpůsobuje (situaci). „Z tohoto důvodu jsme rozšířili výcvik našich sil. Z tohoto důvodu jsme zvýšili naši vojenskou přítomnost ve východní části aliance. A z tohoto důvodu jsme tady diskutovali o tom, jak dále přizpůsobit naši sílu a rozvíjet další zadržování agresivního Ruska," poznamenal.

Stoltenberg řekl, že Aliance pozorně sleduje rozmístění ruských systémů protivzdušné obrany v blízkosti hranic NATO v Evropě. „NATO přizpůsobí novému kontextu zabezpečení," prohlásil.

Je zajímavé, že to samé hovoří i ruská strana, která tak odpovídá na rozšiřování NATO na východ k ruským hranicím a v poslední době nárůstem vojáků a vojenské techniky západních mocností v čele s USA v zemích východní Evropy.

Rusko přepravilo na leteckou základnu Hmeymim v Sýrii nejnovější systém S-400, poté, co Turecko zasáhlo ruský bombardér Su-24 poblíž turecko-syrské hranice. Oznámil to prezident Vladimir Putin. Řekl, že to „bude stačit na ochranu letů" ruských letadel, které se účastní vojenské operace v Sýrii.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že jeho země bude vnímat jako akt agrese, možné použití S-400 proti tureckým bojovým letounům.

Tisková atašé amerického velvyslanectví v Rusku Stevens řekl, že převedení S-400 bude dále komplikovat „již tak složitou situaci na obloze nad Sýrií," a nepomáhá to v boji proti Islámskému státu, který nemá žádné letectvo.

(kou, prvnizpravy.cz, rbc.ru, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: