Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Stratfor: Petro Porošenko lobbuje v EU za prodloužení sankcí vůči Rusku

Stratfor: Petro Porošenko lobbuje v EU za prodloužení sankcí vůči Rusku

Na konci července bude Evropská unie rozhodovat o tom, zda je nutné obnovit sankce vůči Rusku. Podle Stratforu použije Ukrajina různé taktiky, aby naklonila rovnováhu ve svůj prospěch a k prodloužení sankcí došlo.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
23.březen 2016 - 21:23

Ale nezávisí na snaze Ukrajiny, neboť Ukrajina potřebuje více Západ než Západ Ukrajinu, píše se v článku.

Zatím EU udržela jednotnou taktiku při posuzování sankcí vůči Rusku, ale stále více se ozývají hlasy pro zrušení sankcí, ze zemí je to hlavně Maďarsko a Itálie. Podle náznaků i jiných zemí může dojít k revizi sankcí.

"Platnost sankcí skončí 31. července předtím by měla být obnovena. Ale země jako jsou Itálie a Maďarsko,  již tradičně mají umírněný postoj k Rusku a podporují silné ekonomické vazby a zatím naznačují, že jejich hlasy pro rozšíření sankcí EU nejsou zaručeny " píše Stratfor.
 
Takové vyhlídky jsou pro ukrajinskou vládu  děsivé. Zatím EU podporuje postoj Ukrajiny, zdá se, že názory členských států se v této otázce stále více rozcházejí. Podle ministra zahraničních věcí Litvy Linase Linkevičiuse na nedávném zasedání Rady EU ministrů zahraničních věcí, zástupci některých zemí EU vyzvali Ukrajinu k decentralizaci a plnění minských dohod. Podle názoru Stratforu to naznačuje, že stále více zemí EU může být ochotno uvažovat o zmírnění sankcí proti Rusku.

Ukrajinský politik: Dohoda o přidružení s EU byla „osudovou chybou"
 
Ale v otázce zachování jednotné fronty proti Rusku, Ukrajina bude muset řešit další problémy. S ohledem na situaci v zemi, Kyjev je ve velmi obtížné situaci: Jaceňuk nakonec asi podá rezignaci.  Většina z hlavních politických činitelů na Ukrajině má zájem, aby se zabránilo konání mimořádných voleb.
 
"Ukrajina stále potřebuje Západ více než Západ  Ukrajinu a ukrajinské orgány nejsou schopny vyvíjet tlak na Evropskou unii. Ale i tak rozhodnutí EU o sankcích bude záviset na faktorech, které Ukrajina neovlibní, " uzavírá Stratfor.

(rp,prvnizpravy.cz,stratfor,foto:arch.)