Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Stratfor: Rusové stahují bombardéry ze Sýrie, ale naopak přivezli vrtulníky

Stratfor: Rusové stahují bombardéry ze Sýrie, ale naopak přivezli vrtulníky

Stratfor zaznamenal, že více než čtvrtina ruské letecké skupiny k 17. březnu opustila syrskou základnu. Nicméně američtí analytici tvrdí, že v posledních dnech Rusko tam vyslalo další bojové vrtulníky.

Ruský bojový vrtulník Ka-52 Alligator
21.březen 2016 - 22:03

Rusko nadále odvádí leteckou skupinu ze Sýrie, ale zároveň tam dodalo dělostřelectvo a obrněná vozidla a údajně i nové bojové vrtulníky, tvrdí analytické centrum Stratfor.

Minulé pondělí prezident Vladimir Putin nařídil ministerstvu obrany, aby začalo stahovat hlavní část ruské skupiny ze Sýrie, a poznamenal, že celkově splnila své úkoly. Zbývající ruští vojáci v Sýrii budou muset „provádět velmi důležitou funkci sledování příměří a vytvářet podmínky pro mírový proces." Proto letecká základna Hmeymim a námořní základna v Tartusu budou pokračovat v práci.

V neděli Stratfor, často označovaný jako „stínová CIA", publikoval fotografie z daného prostoru, ze 17. března.

Podle jeho popisu, více než čtvrtina ruské letecké skupiny opustil základnu v poledne 17. března. Zejména uvádí, že 15. března odletěly tři stíhačky Su-34 a dopravní Tu-154, následující den 12 Su-25 a část přepravních Il-76, které vyvezly techniky a zařízení pro údržbu bojových letadel. Letadla Su-24 bylo ještě možné vidět na fotografiích, ale mohly opustit základnu po 17. březnu, dodává Stratfor.

Předtím, velitel ruských leteckých sil generálplukovník Viktor Bondarev řekl, že letové skupiny jejichž součástí byly Su-24M, Su-25 a Su-34 odletěly an své stálé základny na území Ruska.zástupce generálního štábu generálporučík Sergej Rudskoj v Sýrii dochází k přípravě dalšího odvodu letadel a podpůrných jednotek letecké skupiny.

NI: Pět oblíbených západních verzí stažení ruských vojsk ze Sýrie

Nicméně, Stratfor tvrdí, že Rusko na leteckou základnu vyslalo v posledních dnech další vrtulníky.

„Snímky ukazují, že Rusko nejen rozšířilo infrastrukturu a zařízení na letecké základně, ale také v posledních dnech umístilo dodatečné síly - jsou to bojové vrtulníky Mi-28 a Ka-52, které mohou být použity k různým účelům: nejen k ochraně objektů, mohou vést bojové operace pro vyhledávání a k záchraně osob a k podpoře pozemních sil ze vzduchu," uvedl Stratfor.

Kromě toho dodal autor, Rusko dosud nestáhlo ze Sýrie stíhačky Su-30 a Su-35, které i nadále pokračují „v bombardování na podporu pozemních sil syrské vládní armády, bojující s Islámským státem o Palmyru".

Vedoucí hlavního operačního ředitelství generálního štábu, generálporučík Sergej Rudskoj řekl novinářům v pátek, že ruské letouny pokračovaly v útocích na teroristy Islámský stát a Džhebhat an-Nusra v Sýrii, což znamená denně 20-25 letů.

O situaci v Tartusu, Stratfor napsal, že se neprovádí „žádné nakládací operace (na lodě), i když je k tomuto účelu vojenska technika v přístavu připravena“. Nicméně, těžké dělostřelectvo a obrněná vozidla tam nejsou, uvedli autoři článku.

„To ukazuje na možnost, že Rusko bude i nadále poskytovat pozemní podporu syrským vládním síly v operacích proti povstalcům a IS," píše Stratfor s tím, že existuje pravděpodobnost předávání ruského vojenského materiálu Sýrii, jako tomu bylo v posledních měsících u tanků a dělostřelectva.

(kou, prvnizpravy.cz, strafor.com, foto: arch.)