Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Švédsko nechce na ulicích žebrající rumunské a bulharské děti

Švédsko nechce na ulicích žebrající rumunské a bulharské děti

Švédové se rozhodují o tom, zda zakázat dětem migrantů, kteří žebrají, chodit do škol. Také těm co nemají práci a žebrají na ulicích nechtějí dávat příspěvky.

Martin Valfridsson, národní koordinátor pro sociálně znevýhodněné občany Evropské unie
6.únor 2016 - 01:11

Děti migrantů, které žebrají v ulicích švédských měst,  nemají mít přístup ke vzdělání. Národní koordinátor pro sociálně znevýhodněné občany Evropské unie Martin Valfridsson vidí v tomto řešení nejlepší způsob, jak odradit další uprchlíky od příchodu do Švédska.

V mnoha případech se jedná právě o lidi, kteří už jsou občany Evropské unie. Převažují mezi nimi hlavně občané Rumunska a Bulharska. Odhaduje se, že lidí z těchto zemí, kteří ve Švédsku žijí ze žebrání,  žije v současnosti ve Švédsku asi pět tisíc. Mezi nimi se nachází přibližně stovka dětí.

Důvod, proč Švédové uvažují o tom, že jim přestanou poskytovat vzdělání, je prostý: autor návrhu Martin Valfridsson tvrdí, že pro zemi by bylo nejlepší, kdyby migranti, kteří budou ve Švédsku žebrat, přestala vláda podporovat v tom, aby mohli sebou přivádět děti.

"Neměli bychom podporovat lidi, kteří prosí, aby jejich děti mohly do Švédska. Pokud rodiče nemají práci, nemají nárok na dobré životní podmínky ve Švédsku, a potom bychom neměli zpřístupnit každou školu ve Švédsku pro jejich děti . To by znamenalo, že tyto děti by přestaly chodit do školy ve svýchh domovských zemích, "říká Martin Valfridsson.

Švédsko chce kvůli migrantům opět zavést brannou povinnost

Zpráva také doporučuje, aby policie zintenzívnila vystěhovávání lidi, kteří žijí nelegálně na soukromém nebo veřejném majetku, a dále by policie měla odrazujovat lidi žijící ve Švédsku aby dávali peníze žebrákům.

"Souhlasím, že bychom je měli podporovat, ale dáváním peněz do papírových hrnků riskujeme posílení "profese" žebráků a to není žádné řešení, často potom děti dědí tuto roli svých rodičů. Nedivím se, že lidi dávají peníze , ale já chci, aby lidi více přemýšleli o dlouhodobých řešeních, "říká Valfridsson.

(rp,prvnizpravy.cz,radiosweden,foto:arch.)