Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

Švédští neonacističtí Odinovi vojáci se střetli s levicovými radikály

Švédští neonacističtí Odinovi vojáci se střetli s levicovými radikály

Boj mezi Odinovými vojáky a levicovými extremisty AFA skončila zásahem policie, která zatkla 12 lidí.

Ilustrační foto
10.leden 2017 - 01:11

K incidentu došlo v sobotu v noci, poté co policie v Jönköpingu  dostala informace, že  extremistické skupiny Odinovi vojáci budou v sobotu večer  hlídkovat ve městě.
 
Oddíly Odinových vojáků založil finský neonacista Mika Ranta, který také zřídil hlídky ve Švédsku v Uppsale, Göteborgu a Stockholmu. Kritici vnímají Ódinovy vojáky jako rasistickou organizaci, jejíž členové jsou bývalí trestanci. Sami členové Ódinových vojáků byli viděni v bundách s protiimigrantskými nápisy a výzvami pro bílé Finsko, nebo proti islámským vetřelcům.  Několik jejích členů bylo odsouzeno pro závažnou trestnou činnost  a z propagace nacismu.

V noci ze soboty na neděli  byla policie informována  o bojích mezi dvěma skupinami ve středu Jönköpingu.
 
Do bojů se zapojilo podle policie až 50 lidí, řada z nich byla vyzbrojena různými zbraněmi. Nikdo nebyl  údajně se zraněním převezen do nemocnice
 
Dvanáct osob bylo zadrženo za násilí a později byli  další zatčeni pro podezření z útoku na další osoby.  Boj byl veden mezi členy Odinových vojáků a levicově extremistickou skupinou  AFA.

Antifašistická akce (AFA) byla založena  ve Švédsku v roce 1993. Zasahují  proti neonacistům .

Odinovi vojáci jsou už i ve středním Švédsku (VIDEO)

"Levicový extremismus v Jönköpingu se rozšířil a to zaktivizovalo jejich odpůrce.  Obě skupiny se snaží být na stejných místech,“  uvedl Lars-Göran Nilseryd, policejní důstojník .

"Dostali jsme během večera  informace, že Odinovi vojáci šli hlídat město, kdo nám tyto informace poskytnul  nemohu říci," řekl Nilseryd.
  
Na svých internetových stránkách AFA nedávno zveřejnila přehled o akcích skupin Odinovi vojáci.
 
"Věděli jsme, že jsou  venku v ulicích a víme, že je mnozí lidé nemají rádi a může dojít ke konfrontaci,“ dodal  Nilseryd.

Jak již dříve Prvnizpravy.cz uvedly Hlídky vznikly jako reakce na příliv velkého počtu žadatelů o azyl ve Finsku. Generální prokurátor Matti Nissinen řekl, že historie prokázala, že nikdy nic dobrého z takových pouličních manévrů nevzniklo.

"Takové hlídky nepatří do společnosti jako je Finsko, kde jsou organizované policejní síly a kde má policie své pravomoci," uvedl prokurátor," nevidím to jako dobrou věc."

Členové vládní trojkoalice mají na celou věc ale rozdílné názory. Ministr zahraničí Timo Soini i když odsoudil rasismus a násilí, tak hlídky neodsoudil. Ministr financí Alexander Stubb uvedl, že koalice ještě bude diskutovat o tom, zda jsou hlídky nezákonné.

Mezitím se Odinovi vojáci rozšířili do sousedního Švédska, kde proti jejich aktivitám vystupují levicoví extremisté.
 
(rp,prvnizpravy.cz,thelocal,foto:arch.)