Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

SZ: V Berlíně už vědí, že Kyjev vyvolává konflikt na východní Ukrajině

SZ: V Berlíně už vědí, že Kyjev vyvolává konflikt na východní Ukrajině

Berlín s rostoucím znepokojením sleduje zhoršující se situace na východě Ukrajiny, protože chápe, že vina za to, co se děje, v mnoha ohledech padá na Kyjev, napsal Süddeutsche Zeitung s odvoláním na své zdroje v německé vládě.

Ilustrační foto
2.únor 2017 - 20:01

Podle dostupných údajů Německa, částečně na základě zpráv mise OBSE, se ukrajinská armáda  nyní snaží posunout přední linii ve svůj prospěch. V německých vládních kruzích věří, že se Kyjev záměrně snaží zvýšit napětí v naději, že eskalace konfliktu pomůže vykolejit amerického prezidenta Donalda Trumpa, který plánuje zmírnit protiruské akce, poznamenaly noviny.

„V Berlíně pochopili, že Porošenko udělá cokoliv, aby se zabránilo zrušení sankcí proti Rusku," upozornil autor materiálu.

DLR tvrdí, že získala zprávu o velkých ztrátách Kyjeva v Donbasu
Porošenko se vrací z Německa kvůli kritické situaci na Donbasu

Zároveň se německá vláda obává, že kalkuly Kyjeva mohou vést k opačnému výsledku. Takže Trump může změkčit sankce bez ohledu na situaci na východě Ukrajiny. A pak by si Kyjev znásobil své problémy: Rusko z toho bude těžit, a konflikt vzplane s novou silou, zdůrazňuje Süddeutsche Zeitung.

„Je možné vzít v úvahu takové riziko a odradit Ukrajinu od zamýšlených provokací? Na tuto otázku nejsou dosud v Berlíně připraven odpovědět," uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)