Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Telepolis: USA utratí bilion na jadernou obranu proti „ruské agresi"

Telepolis: USA utratí bilion na jadernou obranu proti „ruské agresi"

Přes ujištění Baracka Obamy o „světě bez jaderných zbraní", mají v příštích letech Spojené státy v úmyslu vynaložit až bilion dolarů na rozsáhlou modernizaci svého jaderného arzenálu, aby se zabránilo „ruské agresi v Evropě".

Ilustrační foto
22.březen 2016 - 22:02

Nicméně Moskva hodlá držet krok s Washingtonem a je připravena poskytnout Západu  „symetrickou jadernou reakci", uvedl Telepolis v tísnivně varovném materiálu o návratu studené války a dalším startu závodů ve zbrojení, zejména ve zbraních hromadného ničení.

Severní Korea znovu hrozí světu jadernými zbraněmi, a provádí podzemní výbuchy, píše Florian Rettser, komentátor Telepolis. Nicméně, Severní Korea není sama: zhoršený konflikt a závody ve zbrojení mezi Ruskem a USA vedly k tomu, že Moskva a Washington budou více investovat do jaderných zbraní.

Takže se příslib amerického prezidenta Baracka Obamy o „světě bez jaderných zbraní", pro něž mu byla udělena Nobelova cena míru, změnil ve svůj pravý opak. Se začátkem konfliktu na Ukrajině Spojené státy využívají možnost „jaderného odstrašení" pro odvrácení „ruské agrese", která se podle amerického ministra obrany Cartera stalo „velkou hrozbou" pro Západ.
 
Jako Rettser poznamenal, to vše klade základ pro přípravu na válku, včetně zvyšování financování evropských iniciativ (European Reassurance Initiative), stanoví nasazení amerických vojáků v zemích EU a společná cvičení s Evropany. Na začátku března, zástupce vedoucího plánovačů Pentagonu Robert Sher hovořil o „velkých závodech velmocí", i o tom, že USA budou „konfrontovat nepřátele jadernými zbraněmi". Podle Shera, Rusko, které prý provádí „agresi", na Ukrajině a na Krymu a ukazuje „příklad rozhodného nárůstu jaderných zbraní". Což znamená, že je pro Spojené státy „nepřítelem číslo jedna".

Bývalý šéf Pentagonu varuje: Jaderná válka brzy. Možná už letos! 

Takže podle názoru Washingtonu odůvodňují činy Ruska „modernizaci platforem, raketových systémů a jaderných hlavic" Spojených států, což přispěje k dosažení "strategické stability" a zastaví závody ve zbrojení. Již v únoru Spojené státy demonstrovaly „jaderné odstrašování" zkušebním vypuštěním dvou typů mezikontinentálních raket LGM-30G Minuteman-3. Podle autora tohoto materiálu v průběhu příštích 30 letech má americká vláda v úmyslu vynaložit až jeden bilion dolarů na „modernizaci" jaderných zbraní.
 
Rovněž bylo oznámeno, že Rusko vyvinulo rakety Topol schopné obejít americký protiraketový štít. Na druhé straně se USA snaží umístit protiraketový systém na území zemí spojenců NATO. Samozřejmě, že Rusko nevěří, že americká „modernizace" bude podporovat "strategickou stabilitu" a ministerstvo obrany oznámilo, že Moskva předloží „adekvátní odpověď" plánům Washingtonu, shrnuje Telepolis.

(kou, prvnizpravy.cz, heise.de, foto: arch.)